107,6 FM

Franciszek: Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Atimeres
  19.10.2019 07:21
  Na przykład imionami duchów przodków nazwać osoby Trójcy Świętej?
  doceń 10
 • spe
  20.10.2019 23:08
  Czym jest właściwa, chciana przez Boga inkulturacja, można się dowiedzieć choćby przyglądając się figurkom Maryi z Akita, Kibeho, czy Jej wizerunkowi z Guadalupe. Niby nieco inna w każdym z tych przedstawień Jej postaci, a jednak to zawsze jest dokładnie ta sama Maryja, niosąca czystą wiarę tamtejszym ludom! Zdecydowanie nie ma to nic wspólnego np. z utożsamianiem Maryi z Matką Ziemią, czy z jakimiś bóstwami. To byłoby obraźliwe dla Boga, dla Maryi, byłoby po prostu fałszem.
  doceń 4
 • halinkaa
  23.10.2019 11:20
  inkulturacje czy w sumie dekulturacje nam funduje pewne plemię, propaguje się treści globalne popkulturowe niszczy lokalną specyfikę, zależności społeczne, gospodarcze, ośrodki kulturotwórcze, wypacza pojęcia, większość osiągając mamonizmem, chowaniem następnych pokoleń na wyrobników i co tam zostanie z kultury będzie nie masz Greka, ale nie w ewangelicznej wersji, Żydzi jako odrębna społeczność raczej się uchowają, bo się o to dba
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama