107,6 FM

Jak pomóc rodzinom na obczyźnie

Problemy małżeństw żyjących na emigracji oraz kierunek, w jakim powinno zmierzać poradnictwo rodzinne na rzecz wsparcia rodzin emigracyjnych - to główne tematy Międzynarodowego Kongresu Rodzin Polonijnych we Francji.

180 osób uczestniczy w Międzynarodowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który w sobotę rano rozpoczął się w Domu Polskiej Misji Katolickiej we Francji w La Ferté-sous-Jouarre pod Paryżem. Organizatorami wydarzenia są Polska Rada Duszpasterska Europy Zachodniej (PRDEZ) i Polska Misja Katolicka we Francji. Patronat honorowy objęli bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i rektor PMK we Francji ks. Bogusław Brzyś. Obrady rozpoczęła Msza św. W Kongresie uczestniczą Polacy z Francji, Anglii, Irlandii, Belgii, Luksemburga, Szkocji, Grecji oraz Włoch.

Sekretarz i dyrektor archiwum PMK we Francji ks. dr Robert Czarnowski podkreśla, że tematyka kongresowa skupia się wokół zagadnień związanych z powstawaniem i funkcjonowaniem poradni dla polskich rodzin na emigracji, a także kształcenia animatorów . - Odbywają się wykłady, dyskusje i warsztaty oraz modlitwa w intencji rodzin. Jest też sekcja młodzieżowa - dodaje.

Podczas Kongresu wystąpią m.in. ks. prof. UAM dr hab. Andrzej Pryba MSF, ks. prof. dr hab. Ryszard Sztychmiler, UWM w Olsztynie, ks. prof. UO dr hab. Paweł Landwójtowicz, Marta i Henryk Kuczajowie, konsultorzy Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski oraz Wiesława Kowalska z ruchu Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, dr Grażyna Koszałka, przewodnicząca Komisji Rodziny PRDEZ oraz Wiesław Gajewski, prezes Fundacji Czyste Serca w Bydgoszczy.

Wśród kongresowej tematyki znalazły się m.in. zagadnienia związane rolą, zadaniami oraz kierunkami rozwoju poradnictwa rodzinnego na rzecz wsparcia rodzin emigracyjnych. Prelegenci będą mówili również o ochronie praw małżeństwa i rodziny. Omawiane będą wskazane przez papieża Franciszka zadania poradnictwa rodzinnego w badaniu ważności zawieranych małżeństw.

Wśród poruszanych tematów będzie też problem zdrady małżeńskiej i odnowienia relacji. Uczestnicy Kongresu usłyszą także o terapii duchowej małżonków i komunikacji interpersonalnej. Przewidziana jest sekcja młodzieżowa oraz warsztaty. Odbędzie się nabożeństwo przebłagalne za grzechy popełnione w życiu małżeńskim i rodzinnym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama