107,6 FM

Grand Prix Europa Nostra 2019 dla Sztolni Królowa Luiza

To najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie odebrała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

W Paryżu 29 października miała miejsce ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego/ Nagród Europa Nostra 2019. Wśród zwycięzców, w kategorii konserwacja, znalazła się Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu.

Dodatkowo, spośród wszystkich 25 zwycięzców, jury ekspertów i zarząd organizacji Europa Nostra wybrało 7 laureatów Grand Prix. Sztolnia Królowa Luiza znalazła się również w tym zaszczytnym gronie.

- Cieszymy się, że nasza wieloletnia, ciężka praca została doceniona na arenie europejskiej. Jesteśmy dumni, że udało nam się stworzyć tak wyjątkowe miejsce zarówno w skali kraju, jak i Europy – komentuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, do którego sztolnia należy.

Wystąpienie prezydent Zabrza:

Grande Soirée du Patrimoine Européen / 2019 European Heritage Awards / Europa Nostra Awards
Europa Nostra

Zwycięzców ogłosili Placido Domingo, Prezydent organizacji Europa Nostra i Tibor Navracsics, Komisarz Unii Europejskiej do spraw Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu. W ceremonii wręczania nagród uczestniczyło ponad 1000 osób, między innymi wysokiego szczebla przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, państw członkowskich, a także wiodący przedstawiciele organizacji dziedzictwa kulturowego z całej Europy.

Rewitalizacja Sztolni Króla Luiza rozpoczęła się w 2009 roku. Dziś to największy kompleks turystyczny i kulturalny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i unikat w skali całej Europy. Najcenniejszymi elementami kompleksu są podziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km.

Czytaj także: Sztolnia Królowa Luiza z Nagrodą Dziedzictwa Przemysłowego.

Grand Prix Europa Nostra 2019 dla Sztolni Królowa Luiza   Gala w Paryżu. UM Zabrze
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama