107,6 FM

Rybnik. Rada Kobiet o walce ze smogiem

"W wyniku smogu rocznie umiera 4,5 tysiąca ludzi" - przypomina Rybnicka Rada Kobiet w liście skierowanym do mieszkańców. Kobiety proszą proboszczów o przeczytanie go na niedzielnych Mszach św.

List dotarł do wszystkich rybnickich parafii. Jest to inicjatywa Rybnickiej Rady Kobiet, którą wspiera prezydent miasta Piotr Kuczera. To apel do mieszkańców, by zwrócili uwagę na jakość używanych paliw oraz na terminy wymiany kotłów w kontekście uchwały antysmogowej.

Prezydent Kuczera zwrócił się z prośbą o odczytanie tego listu na zakończenie niedzielnych liturgii. - W Rybniku są ludzie, którzy wciąż nie chcą przyjąć informacji o tym, że zła jakość powietrza ma wpływ na ich zdrowie i życie. Dlatego nadal ogromne znaczenie ma edukowanie, dyskutowanie i przypominanie o tym, że jesteśmy odpowiedzialni za ekologię, a dbanie o naszą planetę jest naszym chrześcijańskim obowiązkiem - napisał prezydent Kuczera w liście do rybnickich proboszczów.

Do wejścia w życie uchwały antysmogowej pozostały 784 dni, potrzeba wielkiej mobilizacji ze strony mieszkańców, by Rybnik mógł wreszcie oddychać czystym powietrzem. - Chcemy dotrzeć z informacją o treści uchwały antysmogowej i z apelem o wspólną troskę, o zbiorowe zdrowie, do jak najszerszego grona mieszkańców i mieszkanek naszego miasta. Dlatego zdecydowałyśmy się szukać wsparcia również poza głównymi kanałami informacyjnymi - mówi Monika Glosowitz, przewodnicząca Rybnickiej Rady Kobiet. - Jesteśmy przekonane, że gdyby proboszczowie rybnickich parafii, a za ich namową również rybniccy parafianie, włączyli się we wspólną walkę ze smogiem - jeszcze w tym sezonie grzewczym przestalibyśmy się bać oddychać - dodaje Glosowitz.  

Uchwała antysmogowa jest prawem miejscowym i podaje konkretny harmonogram dotyczący wymiany starych kotłów węglowych w zależności od tego, jak długo kotły są użytkowane. Mieszkańcy Śląska mają obowiązek wymienić kotły węglowe starsze niż 10-letnie i nieposiadające tabliczki znamionowej do końca 2021 roku. Niezastosowanie się do zapisów uchwały będzie skutkować nałożeniem kary pieniężnej w wysokości do 5 000 zł.

Pełna treść listu na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Gini
  09.11.2019 21:20
  Raz poprosiłem proboszcza na kolędzie żeby zwrócił uwagę na kazaniu na to czym i jak się pali to zignorował bo zawsze tak było ... Problem w tym, że z jego komina i klasztoru to takie czarnę kłęby lecą że szkoda gadać ... a papież Franciszek prosi i wydaje encykliki o środowisku a oni swoje ... Problem blisko Rybnika w jednej raciborskiej parafii
  doceń 6
 • Barbados
  10.11.2019 16:46
  Pan Kuczera myśli ze każdy zarabia tak jak on niech miasto dofinasuje do gazu przez 20 lat a nie dawać parę groszy do pieca i to nie jeszcze każdemu dofinasują a uchwalanie takie przez radę miasta takich durnych ustaw świadczy o arogancji i gupocie tych ludzi. Gdy większości ludzi żyje za 1000 złoty albo dwa tysiące i ich niestać juz na zakup węgla to prezydent jak i radni chcą ich karać jest to wręcz głupotą tych ludzi. A moze uchwalą ze trzeba wszystkich biednych ludzi wyrżnąć dla ochrany klimatu przecież lepiej zginąć niż zamarznąć w zime trzeba jak najszybciej usunąć przy wyborach tych ludzi bez wyobrażni i rozumu
 • Gosia
  10.11.2019 17:43
  Ciekawe czy kościół pomoże z tym problemem , moim zdaniem trzeba wprowadzać drastyczne środki jak wysokie kary pieniężne dla tych co smrodzą . Bo przez nich my chorujemy i umieramy . Ludzie nie doceniają co mają , jest program czyste powietrze podane jak na dłoni i z niego nie korzystają , to jest nie pojętne ?! Dużo ludzi obawiają się z mian ? A zmiany wychodzą zawsze na lepsze . Ja mam kocioł ekologiczny z firmy kostrzewa z gwarancją że nie szkodzę innym. Palę pelletem , którym jest dostarczany pod sam dom , zero zmartwień . Pelleteo polecam
  doceń 2
 • EEv
  11.11.2019 01:12
  Rybnicka Rada Kobiet tylko zajmuje się ekologią i ekologią, a może w końcu zajmą się bezdomnym kobietami szwędającymi się w okolicach Placu Wolności hmm? Może, jako matki, ciotki, siostry poczują kobiecą empatię i zajmą się dzieciakami, które po łażą zapite w okolicach rynku... Ale nie przecież to passe, ekologia jest on the top! Nikt by o nich nie mówił, gdyby zajęły się dużymi problemami miasta, które nie znikają wraz z wiosną.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama