107,6 FM

Papież przybył do Tajlandii

Papież Franciszek przybył w środę do stolicy Tajlandii, Bangkoku, rozpoczynając pierwszy etap swej podróży do Azji, na trasie której jest też Japonia. Samolot z papieżem, jego współpracownikami i wysłannikami mediów stanął przy wojskowym terminalu lotniska.

Lot z Rzymu trwał prawie 12 godzin.

W Tajlandii papież będzie do soboty. Jego wizyta w królestwie, w którym jest 93 procent buddystów i niespełna 1 proc. chrześcijan, przypada w roku 350-lecia powstania tam wikariatu apostolskiego i przybycia pierwszych katolickich misjonarzy do ówczesnego Syjamu.

Na lotnisku Franciszka powitał nuncjusz apostolski w Bangkoku arcybiskup Paul Tschang In-nam, a także członek Rady Korony, który wręczył mu tajską girlandę.

Po krótkiej ceremonii, bez przemówień, papież wyruszył samochodem do nuncjatury apostolskiej, gdzie zatrzyma się przez cały pobyt w stolicy. Jej budynek przy wielkiej stołecznej arterii Sathorn Road został zainaugurowany 50 lat temu.

Watykan zapowiedział, że Franciszek odprawi po południu tego dnia prywatną mszę w kaplicy nuncjatury.

Na ten dzień, przeznaczony na odpoczynek po podróży, nie zapowiedziano żadnych wydarzeń z jego udziałem.

Oficjalny program wizyty w mieście tysiąca drapaczy chmur i świątyń buddyjskich rozpocznie się w czwartek rano, gdy na dziedzińcu siedziby rządu odbędzie się ceremonia powitania papieża, po której przyjmie go premier Prayuth Chan-ocha, były naczelny dowódca Królewskich Sił Zbrojnych, przywódca zamachu stanu z 2014 roku.

Następnie Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz kraju i społeczeństwa. Złoży także wizytę u 91-letniego najwyższego patriarchy buddyjskiego w świątyni Wat Ratchabophit Sathit Maha Simaram. Somdej Phra Maha Muneewong jest dwudziestym zwierzchnikiem tamtejszych buddystów.

Franciszek odwiedzi też stołeczny szpital, gdzie spotka się z chorymi i niepełnosprawnymi.

W programie tego dnia jest ponadto papieska wizyta u króla Tajlandii Maha Vajiralongkorna (Ramy X) w Pałacu Królewskim w Amphorn. Wieczorem na stadionie narodowym papież odprawi mszę.

W piątek Franciszek odwiedzi sanktuarium pierwszego tajskiego męczennika, błogosławionego księdza Nicolasa Bunkerda Kitbamrunga, zmarłego na gruźlicę w 1944 roku po pobycie w więzieniu, do którego został wtrącony za próbę ewangelizacji na północy kraju.

Spotka się też z duchowieństwem w parafii pod wezwaniem świętego Piotra w Bangkoku, a po południu z przywódcami wyznań chrześcijańskich i innych religii na Uniwersytecie Chulalongkorna. Później w stołecznej katedrze odprawi mszę dla młodzieży.

W sobotę papież zakończy wizytę w Bangkoku i odleci do Tokio.

W Tajlandii w 2017 roku zakończyła się roczna żałoba po śmierci króla Bhumibola Adulyadeja, Ramy IX, który panował przez 70 lat, obdarzony takimi przydomkami, jak Jego Wspaniałość, Wielki Pan, Siła Ziemi, Nieporównywalna Moc, Syn Mahidola, Potomek Boga Wisznu, Wielki Król Syjamu, Jego Królewskość, Wspaniała Ochrona. Obecny król, Rama X jest jego synem.

W minionych latach Tajlandią wstrząsnęła seria gwałtownych niepokojów społecznych i antyrządowych protestów, zakończonych przewrotem wojskowym.

Notuje się tam zjawisko nasilającego się ekstremizmu religijnego. Mnisi buddyjscy podjęli próbę wywarcia nacisku na władze, by ogłosiły Tajlandię państwem wyznaniowym. Chcieli, aby w ten sposób odpowiedziano na rosnącą obecność muzułmanów. Dochodzi do starć i aktów przemocy na tym tle.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama