107,6 FM

Ratownicy i heretycy

Myśl wyrachowana: Są ludzie gorliwsi od Boga. Bóg szanuje decyzje Kościoła - a oni nie.

Ktoś podrzucił mi linka do tekstu kazania, w którym Jan Paweł II ostro atakował praktykę przyjmowania Komunii św. na rękę. Papież przejeżdżał się tam po duchownych, którzy na to pozwalają, skrytykował też postawy inne niż klęcząca w czasie przyjmowania Ciała Pańskiego.

Zdumiałem się: to nie w stylu Jana Pawła II, a zresztą jak mógłby krytykować coś, co sam zaakceptował i co miał władzę zmienić?

Pod spodem była informacja o miejscu i czasie, w którym Ojciec Święty rzekomo powiedział to kazanie. Sprawdziłem. Tego dnia Jan Paweł II był zupełnie gdzie indziej i robił coś innego. Czyli fałszywka. Ktoś pewnie spreparował ją i puścił w obieg, przekonany, że „prawdzie trzeba pomóc”.

Ale to nie jest prawda. To jest kłamstwo, więc musi przynieść szkody. Także gdy jest rozpuszczane „w dobrych intencjach” – a nawet zwłaszcza wtedy. To przez takie rzeczy wzmaga się histeria, która jeśli czemuś sprzyja, to na pewno nie wzrostowi czyjejkolwiek wiary. Po mediach i na portalach fruwają lewe przepowiednie i fałszywe objawienia, duchowym autorytetom (najlepiej nieżyjącym) przypisuje się słowa, których nigdy nie wypowiedzieli – a wszystko po to, żeby „ratować Kościół”. Wielu łyka to całkowicie bezkrytycznie. Wystarczy, że jakiś wizjoner puści przez YouTube’a serię kompletnych bzdur, przekazanych mu jakoby bezpośrednio przez Boga, a już grono przejętych wyznawców rozpowszechnia te rzeczy z wypiekami na twarzy. I nawet nie zauważają ci ludzie, jak łatwo dają sobie wdrukować nieufność względem Kościoła, którego pasterzom sam Jezus dał prawo związywania i rozwiązywania nie takich rzeczy jak przepisy liturgiczne.

W ten sposób trwa produkcja zawziętych gorliwców, coraz śmielej wykrzykujących słowa, których jeszcze niedawno nie śmieliby pomyśleć: papież jest heretykiem, większość biskupów zdradza swoją misję – i tak dalej.

Jeśli ktoś odcina od tego kupony, to na pewno nie jest to przyjaciel człowieka. A jak on to robi? Przede wszystkim rozbijając jedność – i to wcale nie drogą odciągania od Kościoła, lecz metodą klina. Człowiek nabuzowany religijnymi fałszywkami, znając parę faktów bez kontekstu, rozsadza Kościół od środka swoją nadgorliwością. Zakłada, że pasterze swoimi uprawnionymi decyzjami obrażają Boga, wznieca więc nieposłuszeństwo w imię „dobra Kościoła”.

Jak to działa, widziałem przed laty w pewnej parafii. Biskup chciał przenieść proboszcza, ale ten podburzył ludzi, ci zaś zrobili rewoltę, bo „wiedzieli lepiej”. Nagle, ciekawostka taka, w ich oczach wszyscy kapłani stali się źli. „Klechy! Pasibrzuchy!” – krzyczeli. Dziś tamten proboszcz nie jest księdzem, wielu parafian odeszło od Kościoła, a reszta wciąż patrzy wilkiem na siebie i na duszpasterzy. Ależ dobro z tego wynikło. Diabelne.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • marbie
  22.11.2019 16:04
  "Z teologicznego punktu widzenia to nieprawda, bo Bóg nie szanuje grzechów, tylko zsyła za nie śmierć i potępienie". Abby Johnson jakoś nie została "uśmiercona" przez Boga za swoje czyny, tylko Bóg wykorzystał jej grzech do opowiedzenia prawdy o praktykach w sieci klinik aborcyjnych.
 • marbie
  22.11.2019 16:42
  Niejakiego Dremora można znaleźć na forum hazardowym, na forum Diablo. Ciekawe czy to ten sam mądry człowiek?
 • podajnik
  22.11.2019 19:47
  Marbie, w dyskusji wykazałeś wprost, że Dremor ma problem z zakazem pedofilii.
  Przypadek? Nie sądzę.
  No i z uczciwością, ale to wiem od dawna.
 • Transport
  23.11.2019 07:05
  Dziękuję p.redaktorowi za ten bardzo mądry artykuł. Trzeba po prostu zaufać Koścołowi z jego nauką i mądrością. Inaczej będą nam domorośli mądrale wciskać na "klina" swoje wypociny. Z Bogiem.
  doceń 9
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama