107,6 FM

Papież apeluje o braterstwo religii, by położyć kres zniewoleniu i handlowi ludźmi

Papież Franciszek w piątek zaapelował w stolicy Tajlandii, Bangkoku, do przywódców wyznań chrześcijańskich i innych religii o "braterskie zaangażowanie, które pomogłoby położyć kres wielu zniewoleniom" obecnych czasów, a zwłaszcza handlowi ludźmi - dodał.

W spotkaniu uczestniczyli między innymi przedstawiciele islamu, hinduizmu, buddyzmu oraz chrześcijanie innych wyznań. Ze wszystkimi papież wymienił ukłony i uścisk dłoni.

W swym wystąpieniu na najstarszym w kraju i najbardziej prestiżowym Uniwersytecie Chulalongkorna papież nawiązał do historycznego wydarzenia z 1897 roku, gdy król ówczesnego Syjamu, którego imię nosi uczelnia, odwiedził papieża Leona XIII. Przypomniał, że po raz pierwszy przyjęto wtedy w Watykanie przywódcę państwa niechrześcijańskiego.

"Potrzeba wzajemnego uznania i szacunku, a także współpracy między religiami jest dla współczesnej ludzkości jeszcze bardziej nagląca. Dzisiejszy świat stoi w obliczu złożonych problemów, takich jak globalizacja gospodarczo-finansowa i jej poważne następstwa dla rozwoju społeczności lokalnych"- oświadczył Franciszek.

Podkreślił, że szybki postęp tylko pozornie promuje lepszy świat. W rzeczywistości jednak - zauważył - postęp ten współistnieje z "tragicznym utrzymywaniem się konfliktów" z powodu migrantów, uchodźców, głodu i wojen, a także z degradacją i niszczeniem środowiska naturalnego.

Papież wyraził przekonanie, że o żadnym regionie ani "obszarze rodziny ludzkiej" nie można myśleć w oderwaniu od pozostałych.

"Są to wszystko sytuacje, które wymagają od nas, byśmy zaczęli interesować się nowymi sposobami budowania współczesnej historii, bez konieczności oczerniania lub znieważania innych. Skończyły się czasy, kiedy mogła dominować logika odrębności jako koncepcja czasu i przestrzeni, narzucając się jako ważny mechanizm rozwiązywania konfliktów" - dodał.

Franciszek apelował o wybór logiki spotkania oraz wzajemnego dialogu, jak dodał - "bez lęku".

"Wszystko, co czynimy w tym względzie, jest znaczącym krokiem w celu zapewnienia młodszym pokoleniom ich prawa do przyszłości. Będzie to także przysługą na rzecz sprawiedliwości i pokoju" - zapewnił.

Papież wzywał, aby zwracać uwagę na głos ubogich, zepchniętych na margines, uciskanych, ludów tubylczych i mniejszości religijnych.

"Jednocześnie konieczne jest, abyśmy podjęli obowiązek obrony ludzkiej godności oraz poszanowania praw sumienia i wolności religijnej" - dodał.

Papież odnotował, że obserwuje się obecnie "tendencję do homogenizacji młodzieży, do niwelowania różnic właściwych dla miejsca ich pochodzenia i do zamieniania ich w istoty z seryjnej produkcji, którymi można manipulować".

Jak ostrzegł, "powoduje to zniszczenie kulturowe, które jest tak samo groźne, jak zanikanie gatunków zwierząt i roślin".

Franciszek zaapelował o budowę kultury opartej na wspólnych wartościach, które prowadzą do jedności, wzajemnego szacunku i zgodnego współistnienia.

« 1 »
 • Cudawianki
  22.11.2019 10:51
  Papiez Franciszek niech przestanie tyle mowic o braterstwie religii, a zacznie wreszcie glosic Chrystusa jako jedyna droge dla czlowieka! Nie dano ludziom zadnego innego imienia, w ktorym mogliby byc zbawieni! A papiez Franciszek caly czas mowi o WYBAWIENIU od glodu, wojen, kataklizmow a nic o ZBAWIENIU! Gdyby ktos nie dawal zdjec i podpisu pod oredziami papieskimi, to mozna by z powodzeniem pomylic to z wypowiedziami przedstawicieli ONZ, czy innych swieckich przywodcow.
  doceń 11
 • Cudawianki
  22.11.2019 11:34
  Zapytam jeszcze tylko, dlaczego papiez Franciszek odmieniajacy przez wszystkie przypadki slowo "dialog" dziwnym trafem ani raz nie dialogowal jeszcze z kard. Burke, kard. Mullerem, abp. Schneiderem, abp. Vigano? Dlaczego kard. Kasper, o ktorym papiez powiedzial, ze jest obecnie najwybitniejszym teologiem w KK, mowi cytuje: "Kardynał Kasper stwierdził też, że ci w Kościele, którzy przestrzegają przed schizmą, robią wprawdzie wiele hałasu, ale są bardzo nieliczni. - Nie trzeba przydawać im żadnego znaczenia - powiedział dosłownie." Czy tak wyglada dialog????
  doceń 6
 • teofanes
  17.12.2019 18:14
  Franciszek będzie cały czas mówił o uchodźcach (muzułmańskich oczywiście), o dialogu i braterstwie, ale nie zrobi nic, aby "bracia" muzułmanie przestali wreszcie mordować chrześcijan w Afryce!! Niestety, o tym nie usłyszymy ani słowa. Dziś jest bardziej podle niż w czasach Imperium Rzymskiego, wtedy też ginęli chrześcijanie, ale żadnemu biskupowi Rzymu nie przyszło do głowy, by organizować dzień braterstwa katów z ofiarami.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama