107,6 FM

Śląskie. Program Owca Plus. Rocznie ponad pół miliona złotych na ochronę przyrody

Beneficjenci programu Owca Plus spotkali się dziś w Katowicach. Zarząd województwa śląskiego co roku dofinansowuje rozwój pasterstwa kwotą około pół miliona złotych.

Środki przeznaczone są na ochronę przyrody i krajobrazu na terenie Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej właśnie poprzez wypas owiec. Wspierają także lokalną kulturę górali w województwie śląskim. Mówi Beata Białowąs Członek Zarządu Województwa Śląskiego:

Obserwowany na przestrzeni  ostatnich dziesięcioleci  stopniowy zanik wypasu owiec, spowodowany znacznym zmniejszeniem zapotrzebowania na produkty pochodzenia owczego, został zatrzymany.

- Brak wypasu owiec w Beskidach i na Jurze krakowsko-częstochowskiej wpływał znacząco na degradację krajobrazu, na zarastanie cennych przyrodniczo terenów Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej ekspansywnymi gatunkami roślin i samosiejkami drzew - twierdzi Józef Michałek z Istebnej:

Na przestrzeni ostatnich 10 lat dofinansowanie z zarządu województwa wyniosło już ponad 7 milionów złotych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama