107,6 FM

Koszęcin. Ławeczka Elwiry Kamińskiej

W Zespole Pałacowo-Parkowym odsłonięto pomnik-ławeczkę wybitnej tancerki, choreografa, pedagoga i współzałożycielki Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".

Autorem projektu pomnika jest Marek Maślaniec, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który stworzył także o ławeczkę profesora Stanisława Hadyny odsłoniętą w siedzibie zespołu "Śląsk" w 2015 roku.

Symbolicznego odsłonięcia ławeczki Elwiry Kamińskiej 2 grudnia dokonali Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak oraz rodzina fundatora pomnika – Karola Cebuli, zmarłego w tym roku wielkiego przyjaciela „Śląska”.

Każdy może teraz usiąść i zrobić sobie pamiątkową fotografię obok Elwiry Kamińskiej. Pomnik-ławeczka stanął przy pawilonie jej imienia, w którym do dziś znajduje się sala baletowa - miejsce jej wieloletniej pracy.   

Koszęcin. Ławeczka Elwiry Kamińskiej   Uroczystość odbyła się w siedzibie Zespołu "Śląsk". Ireneusz Dorożański /ZPiT Śląsk

9 grudnia przypada rocznica urodzin Elwiry Kamińskiej i z tej okazji jak co roku w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” organizowany jest dzień poświęcony jej pamięci.

W recepcji pałacu są do odbioru bezpłatne wejściówki na koncert pt. „Baletki na Mikołaja”, który w tym dniu rozpocznie się o 16.00.  

Dzień Elwiry Kamińskiej został zainicjowany przez Zespół „Śląsk” cztery lata temu, aby godnie uhonorować jej pamięć. Artystka zmarła 30 czerwca 1983 roku, w przeddzień jubileuszu trzydziestolecia istnienia "Śląska", który z oddaniem współtworzyła. Jej grób znajduje się na cmentarzu przy ulicy Francuskiej w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama