107,6 FM

Nowa nominacja - ósmy biskup Polak w Brazylii. Pochodzi z archidiecezji krakowskiej

Ksiądz Zdzisław Błaszczyk został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji Rio de Janeiro w Brazylii. To kapłan archidiecezji krakowskiej, który w Brazylii pracuje od 2000 roku.

Ksiądz kanonik Zdzisław Błaszczyk urodził się 8 sierpnia 1969 roku. Po studiach w Wyższym Seminarium Archidiecezji Krakowskiej w 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego.

Po święceniach przez 4 lata pracował jako wikariusz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bolechowicach. Następnie przez 2 lata był wikariuszem w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie.

Nowa nominacja - ósmy biskup Polak w Brazylii. Pochodzi z archidiecezji krakowskiej   Ks. kan. Zdzisław Błaszczyk, biskup nominat archidiecezji Rio de Janeiro. diecezja.pl

W roku 2000 wyjechał na misje do Brazylii i podjął obowiązki duszpasterskie w archidiecezji Rio de Janeiro. Od 2013 r. jest proboszczem parafii São Pedro do Mar. Pełnił także funkcję wikariusza biskupiego dla regionu Jacarepaguá.

Biskup Błaszczyk jest kolejnym Polakiem biskupem na terenie Brazylii, obok bp. Romualda Kujawskiego, ordynariusza diecezji Porto Nacional, Edwarda Zielskiego, ordynariusza diecezji São Raimundo Nonato, Mariana Piątka CSsR, ordynariusza diecezji Coari, Jana Kazimierza Wilka OFMConv, ordynariusza diecezji Anápolis, Jana Kota OMI, ordynariusza diecezji Zé-Doca, Janusza Mariana Daneckiego OFMConv, biskupa pomocniczego Campo Grande, oraz Czesława Stanuli CSsR, biskupa seniora diecezji Itabuna.

W Brazylii jest także kilku biskupów wywodzących się z mieszkającej tam Polonii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama