107,6 FM

Prof. Lipton: Kobiety stosujące pigułki antykoncepcyjne mają mniejszą objętość istotnego rejonu mózgu

Kobiety stosujące pigułkę antykoncepcyjną mają mniejszą objętość istotnego rejonu mózgu - poinformował prof. Michael L. Lipton, radiolog z Gruss Magnetic Resonance Research Center przy Albert Einstein College of Medicine i dyrektor medyczny laboratorium rezonansu magnetycznego przy Montefiore Medical Center w Nowym Jorku.

Chodzi o podwzgórze, które odpowiada m.in. za hormonalną regulację temperatury ciała, tętna, nastroju, apetytu, popędu seksualnego i snu - podał serwis Towarzystwa Radiologicznego  Północnej Ameryki (rsna.org).

Badania przeprowadzono na grupie 50 zdrowych kobiet, z których 21 używało doustnej antykoncepcji. Badano je za pomocą magnetycznego rezonansu jądrowego (MRI) oraz nowych, opracowanych przez autorów metod analizy obrazu.

- Odkryliśmy dramatyczne różnice objętości tej struktury mózgu między kobietami, które stosują pigułkę antykoncepcyjną i tymi, które jej nie zażywają - stwierdził prof. Lipton. Zmiany te mogą mieć znaczenie dla kontroli emocji i pojawiania się objawów depresji.

Prof. Lipton zastrzega, że sprawa wymaga dalszych badań.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama