107,6 FM

Papież: Symbole Bożego Narodzenia usuwane, zostają te banalne i komercyjne

Papież Franciszek mówił w czwartek ofiarodawcom szopki i choinki dla Watykanu, że chrześcijańskie znaki Bożego Narodzenia są czasem usuwane i pozostają wyłącznie jego "banalne, komercyjne" symbole. Świat, jak dodał, boi się pamiętać, czym jest Boże Narodzenie.

Uroczystość odsłonięcia szopki i zapalenia światełek na choince na placu Świętego Piotra odbędzie się w czwartek o zmierzchu.

Zarówno szopka jak i choinka pochodzą z terenów na północy Włoch, zniszczonych przed rokiem w wyniku katastrofalnych nawałnic. Runęło tam wtedy około 14 milionów drzew. O skutkach żywiołu w sugestywny sposób przypominają elementy dekoracji - pnie powalonych drzew i ich korzenie.

Zobacz: Adwent z gosc.pl

Świerk czerwony przywieziono z miejscowości Rotzo na płaskowyżu Asiago koło Vicenzy w regionie Wenecja Euganejska. Szopka wykonana niemal w całości z drewna jest darem osady Scurelle z Trydentu-Górnej Adygi.

Podczas tradycyjnej audiencji dla ofiarodawców szopki i choinki z obu włoskich regionów, czyli ich władz oraz delegacji mieszkańców papież powiedział, że łączy je "wspólne wspomnienie nawałnic, które jesienią ubiegłego roku zniszczyły wiele terenów" i ogromne obszary leśne.

Dziś Kościół wspomina św. Mikołaja – świętego Zachodu i Wschodu

Czytaj: Dobry dar

"To zjawiska, które wywołują strach, są sygnałem alarmowym, jaki wysyła nam natura prosząc o to, by natychmiast podjąć skuteczne decyzje dla ochrony naszego wspólnego domu" - mówił Franciszek. Przekazał słowa otuchy dla ludności zdewastowanych przez żywioł terenów.

Wyraził zadowolenie, że ofiarodawcy wielkiej choinki oraz mniejszych drzewek dla Watykanu postanowili, że w ich miejsce posadzonych zostanie na północy kraju 40 świerków, by uzupełnić zasoby leśne.

Papież zwrócił także uwagę na wymowę szopki, której tłem są pnie drzew pochodzące z terenów dotkniętych przez nawałnice.

Przypomniał, że w niedzielę, w miejscu pierwszej szopki w historii - Greccio, podpisał list apostolski na temat wartości i znaczenia żłóbka. Jak zaznaczył, tego znaku wiary nie można "utracić".

"To pięknie, że jest przekazywany przez rodziców dzieciom, przez dziadków wnukom. To autentyczny sposób głoszenia Ewangelii w świecie, który, jak się wydaje, czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie i usuwa znaki chrześcijańskie po to, by pozostawić tylko te banalne, komercyjne" - oświadczył Franciszek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • anioł 4
  05.12.2019 17:19
  Pan Bóg jest Miłością . Dał człowiekowi rozum i nieograniczoną wolę, ale przyjdzie czas, że każdy musi zdać sprawę , co zrobił w swoim życiu. Dlaczego człowiek depcze to ,co umiłowali nasi przodkowie? Dokładnie widać , szczególnie na zachodzie Europy, że najważniejsze w życiu to dobrobyt i samozadowolenie , takie " róbta co chceta". Ale nie tędy droga , Pan Bóg w sprawiedliwości wcześniej, czy później o Swoje się upomni.
  doceń 13
 • AndyzOpola
  06.12.2019 16:39
  chrześcijanie są prześladowani ze względu na Ewangelię, którą głosi Kościół i obiecuje zbawienie tym, którzy będą prawdziwie wierzyć; a najbardziej, moim zdaniem, jest prześladowany papież, ponieważ jest głową Kościoła i odpowiada za wszystkich chrześcijan i katolików, a nawet za cały świat. w pierwszych wiekach kościoła, jeśli się nie mylę, to zginęli wszyscy papieże, tak chyba było do 4 wieku. później trochę się uspokoiło, gdy kościół odzyskał wolność. a dzisiaj, też nie jest wesoło,
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama