107,6 FM

Greta Thunberg człowiekiem roku "Time'a"

Amerykański tygodnik "Time" uznał młodą szwedzką aktywistkę walczącą ze zmianami klimatu Gretę Thunberg za człowieka roku 2019 - poinformowała w środę stacja telewizyjna NBC.

Thunberg, która w styczniu skończy 17 lat i jest znana z ostrych, bezpośrednich wypowiedzi, nawołuje do natychmiastowego podjęcia działań w związku ze zmianami klimatu - pisze Reuters.

W sierpniu 2018 roku Thunberg postanowiła co piątek protestować przed szwedzkim parlamentem, dopóki władze nie podejmą poważnych działań w walce ze zmianami klimatu. "Time" pochwalił ją za rozpoczęcie wówczas akcji, która przerodziła się w światowy ruch.

"W ciągu 16 kolejnych miesięcy przemawiała do głów państw w ONZ, spotkała się z papieżem, starła się z prezydentem USA i zainspirowała 4 mln ludzi do włączenia się w światowy strajk klimatyczny 20 września 2019 roku. Była to największa demonstracja w sprawie klimatu w historii ludzkości" - pisze "Time".

Szwedka zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości (Fridays for Future), jest też inicjatorką globalnego ruchu "Młodzież dla klimatu". Przemawiała także podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie.

We wrześniu została jedną z laureatek alternatywnego Nobla za to, że "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu".

Thunberg zrobiła sobie roczną przerwę w szkole, by prowadzić akcje na rzecz klimatu.

Tygodnik "Time" każdego roku przyznaje tytuł człowieka roku postaciom, grupom czy ideom, które zdaniem czasopisma wywarły największy wpływ na aktualne wydarzenia. W ubiegłym roku główną nagrodę "człowieka" roku otrzymali zamordowani, więzieni i szykanowani dziennikarze. W ostatnich latach główne nagrody otrzymywali m.in. były prezydent USA Barack Obama, kanclerz Niemiec Angela Merkel, papież Franciszek oraz obecny amerykański prezydent Donald Trump.

« 1 »
 • saherb
  12.12.2019 06:57
  Greta zapytała "jak śmieliście!". Więc odpowiem: "śmieliśmy" dlatego, żebyś miała co jeść, w co się ubrać, mogła mieć wygodne mieszkanie, byś mogła korzystać z urządzeń elektrycznych itd. Wszystkie rzeczy, które masz albo z nich korzystasz są właśnie, że ktoś "śmiał". Jeśli dalej będziesz "walczyła", to wrócimy do czasów ludzi pierwotnych i "wygód" jakie wtedy mieli.
  doceń 15
 • Anonim (konto usunięte)
  12.12.2019 07:00
  I znów to samo, jak otrzyma nagrodę ktoś, z kim się nie zgadzacie, to od razu dyskredytujecie samą nagrodę czy w tym wypadku tytuł.
  Dla przypomnienia w 1994 roku Człowiekiem Roku tygodnika Time był św. Jan Paweł II, a w 2013 Papież Franciszek. I oczywiście tytuł ten otrzymał Papież Jan XXIII.
  doceń 5
 • Eugeniusz_Pomorze_
  12.12.2019 07:44
  Poczytajmy kilka zdań tego co podaje angielska wersja Wikipedii na temat kontrowersyjnych działań "Time'a" w przyznawaniu tytułu Człowieka Roku...:Controversial choices
  Despite the magazine's frequent statements to the contrary, the designation is often regarded as an honor, and spoken of as an award or prize, simply based on many previous selections of admirable people.[9] However, Time magazine points out that controversial figures such as Adolf Hitler (1938), Joseph Stalin (1939 and 1942), Nikita Khrushchev (1957) and Ayatollah Khomeini (1979) have also been granted the title for their impacts.[10]

  As a result of the public backlash it received from the United States for naming Khomeini as Man of the Year in 1979, Time has since shied away from using figures who are controversial in the United States for commercial reasons, fearing reductions in sales or advertising revenue.[11]

  Time's Person of the Year 2001, immediately following the September 11, 2001 attacks, was New York City mayor Rudolph Giuliani.[12] The stated rules of selection, the individual or group of individuals who have had the biggest effect on the year's news, made Osama bin Laden the more likely choice that year. The issue that declared Giuliani the Person of the Year included an article that mentioned Time's earlier decision to select the Ayatollah Khomeini and the 1999 rejection of Hitler as "Person of the Century". The article seemed to imply that Osama bin Laden was a stronger candidate than Giuliani, as Adolf Hitler was a stronger candidate than Albert Einstein. The selections were ultimately based on what the magazine describes as who they believed had a stronger influence on history and who represented either the year or the century the most. According to Time, Rudolph Giuliani was selected for symbolizing the American response to the September 11th attacks, and Albert Einstein selected for representing a century of scientific exploration and wonder.

  Another controversial choice was the 2006 selection of "You", representing most if not all people for advancing the information age by using the Internet (via e.g. blogs, MySpace, YouTube, and Wikipedia).
 • Eugeniusz_Pomorze_
  12.12.2019 16:09
  Napiszę może wyraźniej o co chodzi z nierzetelnością "Time'a". Dremor z uporem twierdzi, że polska i angielska Wikipedia podaje: "Człowiek Roku tygodnika „Time” – nagroda przyznawana od 1927 przez redakcję tygodnika „Time” człowiekowi, grupie ludzi, maszynie lub idei, która w minionym roku miała największy wpływ na wydarzenia na świecie – w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.". Ja NIE KWESTIONUJĘ istnienia tego opisu w Wikipedii, tylko twierdzę, że angielska wersja Wikipedii podaje WIĘCEJ FAKTÓW nt. "Time'a", a zwłaszcza o nierzetelności w PRAKTYCE przyznawania tytułu człowieka roku przez redaktorów "Time'a". A PRAKTYKA różni się od pięknej DEKLARACJI. W TEORII "Time" podaje, że swoje tytuły przyznaje tym wszystkim którzy wywarli wpływ na świat nie tylko w pozytywnym, ale i w NEGATYWNYM znaczeniu. Prawda zaś jest taka, że NIE JEDEN RAZ I NIE DWA redakcja lewicowo-liberalnego tygodnika odeszła od swojej pięknej idei i to jest właśnie problem, o którym w polskiej Wikipedii nic nie ma, a angielska Wikipedia co nieco o tej kwestii jednak wspomina. Polecam lekturę na angielskiej W. całego artykułu. Lewicowiec i liberał DREMOR_ doskonale to wszystko wie, ale zamiast O TYM pisać, woli sprowadzać dyskusję na tory prowadzące donikąd. Dyskusja na katolickim portalu prowadząca donikąd to dla niego duży zysk...
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama