107,6 FM

Śląskie. Drogowcy zapewniają, że zima ich nie zaskoczy. Urzędnicy przygotowali pomoc dla osób bezdomnych

W województwie śląskim trwają przygotowania do Akcji Zima. Drogowcy mają być gotowi na nagłe opady śniegu. Ponadto, z myślą o bezdomnych przygotowano 2,5 tysiąca miejsc dla tych, którzy nie mają dachu nad głową.

Drogowcy robią zapasy piasku i soli, a pługopiaskarki rozgrzewają silniki. - Zima nas nie zaskoczy. Jesteśmy przygotowani - przekonuje Piotr Wojtala - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Chorzowie:

W Chorzowie łącznie do utrzymania jest ok. 150 km dróg. Pomóc służbom w Akcji Zima ma działający tam System Zarządzania Ruchem. Dzięki niemu mogą obserwować w czasie rzeczywistym aż 100 miejsc na terenie miasta.

2,5 tysiąca miejsc dla osób bezdomnych przygotowało w tym roku województwo śląskie

Osoby bez dachu nad głową mogą skorzystać z ponad 150 schronisk, noclegowni i ogrzewalni. Bezdomni mogą liczyć też na inną pomoc. Jaką? Mówi Marcin Chroszcz ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego:

Większość miast województwa śląskiego powołało koordynatorów do spraw bezdomnych i ubogich. To odpowiedź na propozycję Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Rozwiązanie ma usprawnić działanie infolinii dla bezdomnych - mówi Alina Kucharzewska - rzeczniczka prasowa Wojewody Śląskiego:

Pod numerem  987 osoby bez dachu nad głową mogą otrzymać informacje o pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia. Na infolinię może zadzwonić każdy kto widzi osobę bezdomną potrzebującą pomocy. Do tej pory urzędnicy zanotowali blisko 130 takich zgłoszeń.

W Bytomiu strażnicy miejscy i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie prowadzą wspólne patrole. Z pomocą chcą dotrzeć przede wszystkim do osób bezdomnych,  dlatego udają się na tzw. 'koczowiska' - miejsca, w których najczęściej można spotkać osoby bez dachu nad głową. - Niestety większość z nich odmawia pomocy - podkreśla Bartłomiej Nowakowski - rzecznik prasowy Straży Miejskiej:

Zgodnie z regulaminem noclegownie nie mogą przyjąć osób pod wpływem alkoholu, dlatego te najczęściej trafiają do placówek medycznych, a stamtąd na izbę wytrzeźwień.

Dodajmy, że liczba bezdomnych w naszym regionie spada. Obecnie jest to ponad 4 tysiące 200 osób. To ok. pół tysiąca mniej niż w roku ubiegłym.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama