107,6 FM

Jak wybrać gdzie przekazać 1% podatku

Coraz więcej podatników zdaje sobie sprawę z bardzo ważnej roli, jaką może odgrywać przekazywanie 1% podatku na rzecz odpowiedniej organizacji pożytku publicznego (OPP). Ta czynność nic podatnika nie kosztuje, a stanowi jego jasny wyraz zaufania i wsparcia dla określonych podmiotów lub celów. Co roku miliony podatników decydują gdzie trafią pieniądze z ich podatku, korzystając z coraz nowszych form rozliczenia podatku. Nic więc dziwnego, że pojawiają się pytania o to, czy można przekazać 1% podatku w usłudze Twój e-PIT oraz w elektronicznych deklaracjach e-PIT, a jeżeli tak - to jak to prawidłowo zrobić.

Jak wybrać gdzie przekazać 1% podatku

Ustawodawca postanowił chronić podatników, którzy w szlachetny sposób chcieliby przekazać swój 1% podatku dobrym organizacjom i postanowił on o nałożeniu na te podmioty określonych obowiązków - w tym w szczególności sprawozdawczości oraz rozliczania się z tych pieniędzy. Tylko te najrzetelniejsze organizacje pod kontrolą, trafiają na specjalną listę - Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) uprawnionych do 1% podatku za dany rok (na przykład: 1% za 2019 r. w 2020 roku). Każdy podatnik chcąc przekazać swoją część podatkową, powinien pamiętać, że tylko z tego katalogu podmiotów może korzystać. Ostatni aktualny wykaz został opublikowany 6 grudnia 2019 roku.

1 % podatku w Twój e-PIT

Twój e-PIT to usługa, w której deklaracja podatkowa przygotowywana jest dla podatnika przez Krajową Administrację Skarbową. Nic więc dziwnego, że z góry organy podatkowe nie mają wiedzy, gdzie w tym roku podatnik chciałby przekazać swój 1% podatku. Sytuacja różni się od tego, czy podatnik rozlicza się pierwszy, czy kolejny raz:

  1. Jeżeli podatnik w poprzednich latach wskazał jakąś Organizację Pożytku Publicznego i przekazał jej swoją część podatku - organy w tym roku automatycznie wskażą tę samą OPP. Nie jest jednak tak, że podatnik nie może nic zmienić. Tę opcję w Twój e-PIT podatnik jak najbardziej może edytować, między innymi poprzez zmianę organizacji OPP na inną lub zmieniając cel szczegółowy (w opcji „zmieniam organizację”, nie zmieniając numeru KRS OPP, a jedynie edytując informacje o celu szczegółowym).
  2. W przypadku jeżeli podatnik rozlicza się po raz pierwszy i chciałby przekazać swój 1 % podatku na jakiś cel, będzie musiał wybrać w ramach  Twój e-PIT z listy numer KRS tej organizacji, którą chciałby wspomagać. Ma również możliwość wskazania celu szczegółowego (jednak to nie jest obowiązkowe).

1 % podatku w e-PIT

W większości obecnie dostępnych, profesjonalnych aplikacji do tworzenia elektronicznych deklaracji podatkowych e-PIT, podatnik ma również obecnie możliwość wybrania indywidualnie Organizacji Pożytku Publicznego oraz ewentualnie celu, który chciałby wesprzeć. Należy jednak uważać, ponieważ część dostarczanych podatnikom oprogramowań (szczególnie tych w formach tradycyjnych płyt CD, itp.) ma zablokowaną tę opcję, wymuszając na podatnikach wybór określonej organizacji.

Ciekawym rozwiązaniem, proponowanym przez niektórych usługodawców z zakresu e-PIT, są tak zwane wyszukiwarki OPP. Służą one w szczególności podatnikom, którzy nie są jeszcze zdecydowani, której organizacji chcieliby przekazać swoje pieniądze. W takim wypadku, z pomocą wyszukiwarki mogą na przykład przefiltrować podmioty zgodnie z regionem, w którym mieszkają (lub chcieliby pomóc), np.: województwem, miastem albo kategorią, którą daną OPP się zajmuje - np. pomoc dzieciom, działalność charytatywna, działalność edukacyjna, ochrona środowiska czy zwierząt.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama