107,6 FM

Czy w piątek w oktawie Bożego Narodzenia obowiązuje post?

W piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, tak jak w każdy piątek, chyba że została udzielona dyspensa - przypomina rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik, w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP.

Rzecznik Episkopatu Polski wyjaśnia jednocześnie, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych zasadniczo nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość, dni w randze uroczystości (np. piątek w oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Ks. Rytel-Andrianik przypomina też, że w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę. Oktawa Wielkanocy ma rangę uroczystości (grupa I), a oktawa Narodzenia Pańskiego ma rangę święta (grupa II), co zostało określone w "Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych", zawartej w "Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza" w Mszale Rzymskim. "Tak więc oktawa Narodzenia Pańskiego - mając rangę święta, a nie uroczystości - nie znosi obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek" - podkreśla rzecznik KEP.

Dodaje, że w związku z tym, w piątek w oktawie Narodzenia Pańskiego (w bieżącym roku - 27 grudnia) obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

« 1 »
TAGI:
 • Anonim (konto usunięte)
  27.12.2019 08:21
  Czy na szkolnej katechezie nie tłumaczy się na czym polega pierwszeństwo świat w kalendarzu liturgicznym?
  Notabene sam pomysł wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych ma mały sens praktyczny i u wielu wpisuje się wyłącznie w tradycję. A bezmięsny piątek w Oktawie Bożonarodzeniowej ma się nijak do powszechnej dyspensy tak chętnie udzielanej ostatnio ze względu na długie weekendy "grilowe".
  doceń 16
 • podajnik
  27.12.2019 09:41
  TomaszLN. Czy Tobie znowu coś nie pasuje w poście bezmięsnym. Jeśl sie nie przestrzega tradycji to trzeba atakować gdy inni przestrzegają?
  doceń 19
 • morfeo
  27.12.2019 17:17
  Zmierzam do tego, że jeśli to mięso to dla Was żadne wyrzeczenie, to po prostu go w piątki nie jedzcie "dla świętego spokoju" - co Wam za różnica? A od siebie dołóżcie jakieś konkretne piątkowe wyrzeczenie własne. Ot, i problem rozwiązany.
  Skoro ten bezmięsny piątek to żadne wyrzeczenie, to nie wiem o co tu bić pianę...
 • Anonim (konto usunięte)
  28.12.2019 09:25
  W 2020 roku najciekawszym postnym piątkiem będzie 1 maja. Pytanie, czy święto grila wygra z bezmięsnym piątkiem?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama