107,6 FM

Przesilenie wiary

„Świeckość” jako opozycja do chrześcijaństwa nie jest neutralnością – jest fałszywą religią.

Przed świętami mieliśmy pierwszą odsłonę nowej parlamentarnej tradycji, polegającej na obrażaniu się z powodu Bożego Narodzenia. A w istocie dlatego, że to narodzenie jest Boże, a nie jakiekolwiek inne. „Podmiotami obrażającymi się” byli niektórzy posłowie z KO i Lewicy. Wśród nich Klaudia Jachira, która wpadła w gniew, gdy otrzymała zaproszenie na tradycyjne spotkanie opłatkowe w Sejmie. „Nie obchodzę świąt katolickich. Jeżeli coś obchodzę, to przesilenie zimowe i cieszę się, że od 22.12 jest dłuższy dzień. Za wszystkie uroczystości w Sejmie, które nie mają charakteru świeckiego – podziękuję” – napisała na Twitterze.

I to jest bardzo znamienne. Kiedy człowiek przestaje czcić Stwórcę, zaczyna czcić stworzenie. Jeśli na przykład odrzuca święta Bożego Narodzenia, zaczyna świętować takie rzeczy jak „przesilenie zimowe”. Z tego samego powodu niektórzy próbują Wielkanoc nazywać „świętami wiosennymi”. Dzieje się to w zgodzie z zasadą, że w sercu człowieka wszystko, co nie jest Bogiem, może zająć Jego miejsce.

Tragikomiczne jest to, że osoby oddające hołd siłom natury, innym ludziom czy zwierzętom, są przekonane, że właśnie na tym polega świeckość. Nic podobnego – świętowanie rozmaitych „przesileń” to też religia, tylko prymitywna, wymodelowana na podobieństwo dawnych kultów pogańskich. Kult Słońca, święte byki, święte krowy, koty, psy, szakale, święte gaje, święte dęby, święte góry – to wszystko już było, i to bardzo dawno temu. Różnica jest taka, że ludzie, którzy kiedyś czcili te wszystkie rzeczy, w ten sposób po omacku szukali Boga. Oddając cześć siłom natury, w istocie wyrażali pragnienie Boga, które każdy człowiek nosi w sercu. Natomiast dzisiejsi miłośnicy „niezwyciężonego Słońca” czy amatorzy rozmaitych postrzyżyn i inni neopoganie robią potężny krok wstecz. Ideolodzy „świeckości” wyrzekają się Tego, pod którego skrzydłami wyrośli i który opromieniał ich życie. W zamian – bo zawsze musi być coś w zamian – wybierają złotego cielca. Kult własnego pomysłu, łatwy, prosty i przyjemny, który zastępuje Nieogarnionego. Bożka nie trzeba wypatrywać, ma się go pod ręką, zmieści się w kieszeni. Robię z nim, co chcę, w istocie jestem jego panem.

Takiego bożka można zrobić nawet ze świętych rzeczy. To dlatego, jak czytamy w Biblii, wierny Bogu król Ezechiasz „potłukł węża miedzianego, którego sporządził Mojżesz, ponieważ aż do tego czasu Izraelici składali mu ofiary kadzielne – nazywając go Nechusztan” (2 Krl 18,4). Niezwykłe: nawet ten znak, który zapowiadał Mesjasza, przy którym Bóg objawiał swoją moc, stał się dla ludzi bóstwem. To tak, jakby ktoś pomylił żłób z Dzieciątkiem. Zresztą właśnie to obserwujemy, bo czcicieli żłobu jest chyba na świecie najwięcej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Wojt
  02.01.2020 19:07
  Nic dodać nic ująć.
  doceń 13
 • Wojt
  02.01.2020 19:08
  Szacunek Panie Franciszku.
  doceń 18
 • saherb
  03.01.2020 08:13
  Na rysunku jest błędnie narysowany Księżyc. Powinien być z drugiej strony Słońca.
  doceń 25
 • Dremor_
  03.01.2020 22:11
  Taki eksperyment:

  >>I to jest bardzo znamienne. Kiedy człowiek przestaje czcić Naturę, zaczyna czcić wymyślonych bogów. Jeśli na przykład odrzuca święta Przesilenia, zaczyna świętować takie rzeczy jak „Boże Narodzenie”. Z tego samego powodu niektórzy próbują Przesilenie Wiosenne nazywać „Wielkanocą”. Dzieje się to w zgodzie z zasadą, że w sercu człowieka wszystko, co nie jest Naturą, może zostać "zamienione" w boga. <<

  To cytat z artykułu, w którym wystarczyło podmienić pojęcia. I pewnie takiej samej argumentacji użyłby zwolennik "pogańskich" kultów natury, przeciwny ich inkulturacji do chrześcijaństwa, czy innej religii. I pewnie tak samo miałby rację, jak pan Kucharczak, tylko z własnej perspektywy.
  doceń 35
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama