107,6 FM

Była pijana, gdy rodziła dziecko. Prokuratura: Przestępstwa nie było

Prokuratura w Miastku k. Słupska umorzyła sprawę Justyny S., która była pijana, gdy w końcu marca ubiegłego roku urodziła dziecko. Prokuratorzy uznali, że kobieta nie popełniła żadnego przestępstwa.

Przypomnijmy: wedle doniesień prasowych matka w chwili porodu miała 1,09 promila alkoholu we krwi, zaś jej maleńka córeczka - 0,9 promila. Dziecko urodziło się przedwcześnie, w mieszkaniu, z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ojciec dziecka był wówczas pozbawiony wolności. Generalnie w tym domu był problem z alkoholem.

Prokuratura rozważała, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa narażenia dziecka na utratę życia lub zdrowia. Oceniła, że nie. Dlaczego? Dlatego że – zgodnie z orzeczeniami Sądu Najwyższego z 2006 i 2008 r. – prawnokarna ochrona życia dziecka rozpoczyna się w momencie, gdy rozpoczęła się akcja porodowa (albo dokonano pierwszej czynności zmierzającej do wykonania cesarskiego cięcia albo przynajmniej nastąpiła sytuacja, w której takie cięcie powinno być wykonane). Tymczasem matka piła alkohol wcześniej, więc – zdaniem prokuratury – przestępstwa nie było.

Prokurator Oskar Krzyżanowski przyznał, że jej zachowanie możemy oceniać jednoznacznie z punktu widzenia moralno-etycznego. Jednak według polskiego prawa karnego, "człowiekiem stajemy się z chwilą narodzin".

Co można zrobić w takiej sytuacji?

– Możliwa jest interwencja Prokuratora Generalnego lub Rzecznika Praw Dziecka – uważa prawnik z Ordo Iuris mec. Bartosz Lewandowski. Na skutek takiej interwencji sprawa mogłaby jednak trafić do sądu. Ostateczne rozstrzygnięcie zapadłoby zapewne w Sądzie Najwyższym, który mógłby zmienić swą dotychczasową linię orzeczniczą.

– Ona nie przystaje do dzisiejszych czasów. Jesteśmy w stanie operować dzieci w 5-6 miesiącu ciąży, a nie zapewniamy im prawnokarnej ochrony życia i zdrowia. To niedopuszczalne - mówi dr Lewandowski.

Są szanse na zmianę linii SN, zwłaszcza, że dzieci nienarodzone nie są chronione w prawie karnym, ale ochronie ich życia sprzyjają niektóre przepisy innych gałęzi prawa (np. kodeksu cywilnego czy ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka).

Oczywiście, najbardziej konsekwentnym krokiem byłoby zrównanie ochrony prawnokarnej wszystkich ludzi - tych narodzonych i nienarodzonych.

Ale - jak zauważył prezes Ordo Iuris mec. Jerzy Kwaśniewski -  jest jeszcze inna możliwość. Postulował ją wykładowca prawa medycznego i bloger "Gościa Niedzielnego" dr hab. Błażej Kmieciak. Podobny pomysł miał także w 2017 r. poprzedni rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Chodziło o wprowadzenie przepisów umożliwiających przymusowe leczenie antyalkoholowe lub antynarkotykowe kobiety w ciąży. Czy pomogłoby ono matkom? Można mieć wątpliwości, choć jakaś szansa zawsze istnieje. Ale przynajmniej w czasie hospitalizacji nie mogłyby one pić alkoholu czy przyjmować narkotyków i szkodzić w ten sposób swym nienarodzonym dzieciom. Do wprowadzenia odpowiedniego prawa jednak nie doszło.

W omawianym przypadku taka przymusowa hospitalizacja mogłaby być pożyteczna także z innego względu. Odizolowałaby ona matkę w ciąży od jej ojca, który – według prokuratury – znęcał się nad nią, a także nad swą konkubiną, za co ma odpowiedzieć karnie. Oczywiście, takie odizolowanie byłoby możliwe także bez przepisów o przymusowym leczeniu. Można jednak wątpić, czy kobieta tkwiąca w patologicznym układzie dobrowolnie zdecydowałaby się z nim zerwać.

« 1 »
 • Florian
  04.01.2020 21:07
  - Pisząc taki artykół, autor powinien przynajmniej coś niecoś dowiedzieć się o chorobie alkoholowej. Jest ta najbardziej śmiertelna choroba na świecie. Niestety, jako że na alkoholu zrabia się duże pieniądze, jest to zakłamane. Jak ktoś w alkoholu zrobi coś złego, to nie pisze się że powodem był alkohol, tylko wypadek samochodowy, napad, samobójstwo, niszczęśliwy wypadek, itd, itp.
  doceń 0
 • Florian
  04.01.2020 21:30
  - Przycisnąłem nie ten klawisz, więc piszę dalej, 95% ludzi odbywających karę w więzieniu jest tam z powodu alkoholu, bo napadł zabił, okradł, wymusił ... , bo chciał mieć pieniądze aby się napić, lub zrobił to pod wpływem.
  - Choroba alkoholowa jest leczona w szpitalu psychiatrycznym.
  - Jak można karać osobę mającą niedyspozycje psychicznie, tak jak osobę zdrową?
  - Tak kobieta nie chciała zrobić nic złego, chiała być może napić się jednego.
  - Niestety nie ma pojęcia o tym co będzie dalej.
  - Jeżeli dwie osoby, zdrowa i z chorobą alkoholową wypiją po jednym kieliszku, żadna z nich nie jest pijana. Tylko że zdrowy człowie ma pełną świadomość tego co się dzieje, a ten z chorobą alkoholową, jakby jedzie już jakby samochodem bez hamulców.
  - Nie ma pojęcia co będzie dalej, jak to się skończy.
  - Takich ludzi owszem trzeba karać, jednak sama kara nic nie daje, bo dalej jest chora i tylko kwestią czasu jest następny wybryk.
  - Takie osoby trzeba leczyć.
  - Pięknie robią to w USA. Sąd rozpatruje sprawę i wymierza karę. Jednakk daje sokarżonemu do wyboru.
  - Albo kilkuletnie więzienie, albo leczenie choroby alkoholowej.
  - Gdyby po wyjściu z zamkniętego leczenia ów człowiek się upił i wyszło to na jaw, to idzie do więzienia odsiedzieć zasądzony wyrok.
  - I nie ma odwołania.
  - W tej sytacji, ogromna ilość tych co wybierają leczenie, przestaje pić na zawsze.
  - Niestety traci na tym przemysł spirytusowy, jednak zyskują ludzie.
  - Samo karanie takich ludzi niczego nie daje.
  - Kiedy u nas zacznie się prawdziwe, a nie udawane leczenie choroby alkoholowej?
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama