107,6 FM

Ideologia ekologizmu

Powinniśmy troszczyć się o nasz wspólny dom – to mówią wszyscy. Ale dla kogo ten dom powstał i kto ma w nim mieszkać? Tu zgody nie ma.

Ropa na świecie miała się skończyć do 1975 roku. Takie były prognozy w 1966 roku. Dwa lata później alarmowano, że wkrótce zadusimy się wskutek przeludnienia. W roku 1970 straszono nową epoką lodowcową, która miała się zacząć w okolicach roku 2000. Wątek zlodowacenia pojawiał się w mediach jeszcze kilkakrotnie – proces ten miał się zacząć w 2020 roku. Potem była dziura ozonowa i globalne ocieplenie. Al Gore, wiceprezydent USA za czasów Clintona, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za walkę z efektem cieplarnianym. Głośny był w naszym kraju fragment jego książki „Earth in the Balance” z 2007 roku, w której donosił, że „na pewnych obszarach w Polsce dzieci są regularnie zabierane do głębokich kopalni, by odetchnęły od zanieczyszczeń i gazów różnego rodzaju w powietrzu”.

Dziś mamy kolejne alarmistyczne prognozy na temat zagrożenia planety, urastające w przekazie medialnym do rangi obowiązującej wykładni. Jednak nie w prognozach rzecz, bo te przynajmniej częściowo mogą być trafione, a wynikające z nich działania rzeczywiście mogą posłużyć do poprawy stanu planety. Rzecz w ideologii, jaka zaczyna towarzyszyć aktywności części działaczy ekologicznych. Zwrócił na to uwagę abp Marek Jędraszewski, gdy przed świętami odniósł się do zadanego mu w Telewizji Republika pytania o stosunek Kościoła do forsowanej ideologii „ekologizmu”. Dziennikarz rozwinął pytanie, wspominając o manifeście ze szczytu klimatycznego w Madrycie, podpisanym m.in. przez nastolatkę Gretę Thunberg, w którym winą za globalne ocieplenie obarczono m.in. patriarchat.

„Można to skwitować krótko: powrót do Engelsa i do jego twierdzeń, że małżeństwo to kolejny przejaw ucisku, a w imię równości trzeba zerwać z całą tradycją chrześcijańską, bez której my, Europejczycy, nie zrozumiemy się, bo jesteśmy w niej wychowywani od tysiącleci. To się kwestionuje przez różne nowe ruchy, a także próbuje się narzucać jako obowiązującą doktrynę” – odpowiedział metropolita krakowski. Nawiązując do działalności obsadzonej w roli autorytetu Grety Thunberg, zauważył: „To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki, to coś, co się narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych”. Dodał, że ekologizm koliduje z przekazem biblijnym, który mówi o cudzie stworzenia świata przez Boga. „Bóg się tym światem zachwyca, człowiek jest postawiony jako ukoronowanie całego dzieła stworzenia” – przypomniał hierarcha. Przywołał skierowane do ludzi Boże wezwanie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną” i zwrócił uwagę, że w Księdze Rodzaju to człowiek nadaje nazwy zwierzętom, a więc nad nimi panuje. „To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także głęboko zakorzeniona w judaizmie” – powiedział. Zaznaczył, że obecnie odwraca się porządek świata. „Przede wszystkim neguje się istnienie Pana Boga jako Stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka” – ocenił.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • AnnaEwa
  10.02.2020 14:55
  Ropa faktycznie miała się skończyć w 1975 roku. W związku z tym ograniczono montaż silników spalających duże ilości paliwa i udoskonalono istniejące silniki. Zoptymalizowano wykorzystanie ropy w przemyśle. Odkryto nowe metody eksploatacji złóż. Wszystko dzięki presji ekologów. Problem przeludnienia też udało się ograniczyć dzięki nowym metodom upraw. Również dzięki ekologom. Nowej epoki lodowcowej udało się zapobiec poprzez ograniczanie emisji dymów do atmosfery. Także dzięki ekologom. Dziura ozonowa zmniejsza się tylko dzięki ekologom, którzy doprowadzili do ograniczenia używania freonów. Słowa Al Gore'a są nadal aktualne. Kopalnia soli w Wieliczce pełni rolę sanatorium dla dzieci z problemami oddechowymi. Dziś problemem jest globalne ocieplenie i podobnie jak wcześniej musimy słuchać ekologów, by kolejny raz uniknąć katastrofy, jak w latach wcześniejszych.
  doceń 16
 • Cogitare
  11.02.2020 08:20
  Plus i minus.Dwa bieguny.Na jednym nawiedzona Greta,sypiąca ogólnikami,chwytliwymi hasełkami bez głębszego zastanowienia.Na drugim arcybiskup.Widzacy wszędzie nowe ideologie,kolorowe zarazy,oraz inne straszne smoki z którymi dzielnie walczy. A pomiędzy nimi kto? My. 90% normalnego społeczeństwa.Ta która widzi cechę wspólną u szalonej nastolatki i dziwnego biskupa.Tą cechą wspólną to parcie na szkło.Musi być co tydzień jakiś "nowy i odkrywczy przekaz". Wypowiedź w TV,artykuł w prasie,wywiad,wpis na Fb. Kazanie nie o tym jak mam w życiu odnaleźć Boga, tylko o co powinienem myśleć o różnych sprawach i jaki mieć światopogląd. Nawoływacze i krzykacze.A pomiędzy nim my, którzy musimy zachować zdrowy rozsądek.
 • JanCyraniak
  11.02.2020 10:31
  Olga Tokarczuk w swojej książce fantazjuje o zabijaniu ludzi w obronie zwierząt, a Wielkiej Brytanii jakaś lewicowa profesor (o podobnych gustach, co nasza noblistka) głosi konieczność wyeliminowania ludzi:
  https://www.lifesitenews.com/blogs/feminist-prof-who-practices-occult-calls-for-human-extinction-to-save-planet
 • AnnaEwa
  11.02.2020 11:06
  Papież Franciszek pozytywnie o ekologizmie: Globalny ruch ekologiczny ma za sobą długą i bogatą drogę, zrodził wiele grup obywatelskich, które pomogły budzić świadomość. Niestety, wiele wysiłków na rzecz znalezienia konkretnych rozwiązań kryzysu ekologicznego zostało zmarnowanych nie tylko przez możnych tego świata, ale również z powodu braku zainteresowania pozostałych.
  Negacja problemu wynikająca z wygodnej obojętności, rezygnacja lub ślepa wiara w środki techniczne to postawy utrudniające znalezienie właściwych rozwiązań, spotykane nawet wśród wierzących.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama