107,6 FM

12.1.2020 | Czy post w piątki jest jeszcze potrzebny? | Statystyczny obraz Kościoła w Polsce

12.1.2020 | Czy post w piątki jest jeszcze potrzebny? | Statystyczny obraz Kościoła w Polsce   Łagiewniki Henryk Przondziono /Foto Gość

Na początek, w "Kościelnych kontekstach" ks. Rafał Skitek przybliża wystąpienie abp. Paula Richarda Gallaghera w Strasburgu z okazji 50-lecia obecności Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy.
cz.1

cz.2

Jaki obraz Kościoła w Polsce przynosi najnowszy Rocznik Statystyczny Kościoła w Polsce? Odpowiada ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce.

Czy post i wstrzemięźliwość od jedzenia mięsa w piątki wciąż ma sens w dzisiejszym świecie? Czy także w karnawale? Czy ktoś w ogóle jeszcze pości?
Marcin Jakimowicz z "Gościa Niedzielnego" przypomina opowieść o pierwszych chrześcijanach, którzy zapewne nie mogli w piątki patrzeć na mięso, bo w tym dniu tygodnia widzieli zmasakrowane ciało Jezusa.
cz.1

cz.2
"Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są czynić pokutę" - przypomina Marcin Jakimowicz i dodaje zdanie eremity z V wieku: "Tak jak istnieje post od pokarmów, tak też istnieje post od gniewu, od skłonności do rządzenia, od zawiści..."

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Tym żyje Kościół

Tym żyje Kościół   Niedziela 8:00. Zapraszają Aneta Kuberska-Bębas i Sylwester Strzałkowski

Prześladowania chrześcijan...
Papieskie pielgrzymki...
Relacje państwo – Kościół...
Ekumenizm...
Dialog z islamem...
Świeccy w Kościele...

…tym żyje Kościół

A my rozmawiamy o tym co niedzielę z naszymi gośćmi - ekspertami i świadkami.
Zapraszamy o 8.00.
 

Programy