107,6 FM

Niedzielni, połączeni, uczestniczący

Odsetek Polaków chodzących w niedzielę do kościoła nie zmienia się od kilku lat. Jeśli chodzi o powołania kapłańskie, trendy są znacznie gorsze.

Księża z wyżu demograficznego lat 50. będą odchodzić na emeryturę, pojawią się więc braki – zauważył podczas prezentacji raportu ks. Grzegorz Sokołowski, prezes fundacji Obserwatorium Społeczne. Liczba kleryków diecezjalnych w Polsce spada powoli od lat. W ostatnim roku nastąpiło zauważalne tąpnięcie.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował badania religijności Polaków w 2018 r. Z opracowania wynika, że w Polsce jest 25 tys. księży, z czego 20,5 tys. inkardynowano, czyli przypisano do konkretnej parafii. Tych do obsadzenia mamy 10,5 tys., z czego zdecydowaną większość prowadzą diecezje, a 7 proc. zakony. Liczba chętnych do stanu kapłańskiego spada.

Przyszłość Kościoła

Od pierwszej połowy lat 90. do końca zeszłego stulecia liczba alumnów seminariów diecezjalnych była mniej więcej stała – wynosiła nieco ponad 4,5 tys. osób w całym kraju. Jednak już wtedy mieliśmy do czynienia z ukrytym spadkiem liczby powołań. W dorosłość wchodziły wówczas coraz liczniejsze roczniki, dlatego z roku na rok mężczyzn mających 20–24 lata było więcej. Liczba alumnów nie zmieniała się jednak, zamiast proporcjonalnie rosnąć. Później negatywny trend stał się wyraźniejszy. Jeszcze do 2007 r. ludzie wchodzący w dorosłość należeli do wyżowych roczników, ale kleryków było z roku na rok coraz mniej. Później nastąpił ogólny niż, jednak liczba alumnów spadała szybciej niż liczba mężczyzn mających od 20 do 24 lat. Jak zauważył niedawno ks. Wojciech Sadłoń, kierownik ISKK, załamanie nastąpiło w okolicach 2005 r., co zbiega się z ogólnym kryzysem religijności młodego pokolenia notowanym w latach 2005–2008.

W 2018 r. diecezjalnych kleryków było w całej Polsce 1985. Najwięcej w archidiecezji warszawskiej – 130. Niewielu mniej mężczyzn – 123 – przygotowywało się do kapłaństwa w diecezji tarnowskiej. Niewielu alumnów kształciły seminaria w diecezji bydgoskiej – 13 – oraz łowickiej i sosnowieckiej – po 16.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • pogodzona
  17.02.2020 10:13
  Modlić się w intencji powołań, pościć. To nasz obowiązek. I dziękować, że ciągle jeszcze bez żadnych trudności możemy uczestniczyć nawet w codziennej Mszy św.
 • Henryk
  18.02.2020 19:24
  Jednym z grzechów przeciwko Duchowi Świętemu jest zamykanie się na prawdę, czyli niekorygowanie swojej świadomości mimo jasno widocznej prawdy. Celibat jest jednym z najgorszych ciosów zadanych Kościołowi. Między innymi (drugim takim ciosem jest otwarcie się Kościoła na wpływy materializmu) "dzięki" celibatowi Kościół upada, tzn. maleje liczba ludzi prawdziwie wierzących w Boga. Mimo krzyczących dowodów szkodliwości celibatu, hierarchowie są zamknięci na tą prawdę i w swojej upartości dalej utrzymują celibat. Zapominają, że pierwszym papieżem z woli Chrystusa był mężczyzna żonaty, czyli św. Piotr. Jezus na Apostołów powołał dorosłych mężczyzn, w tym żonatych, a hierarchia Kościoła lekceważy tą naukę Chrystusa. Celibat + powoływanie niedojrzałych i niedoświadczonych życiem mężczyzn na księży ma same negatywne skutki. Jeśli tak nie jest, to proszę wymienić choć jeden pozytywny skutek.
  doceń 7
 • halinkaa
  18.02.2020 22:08
  "w okresie wyżu demograficznego nie wzrastała liczba powołań" widocznie blokowiska późnego PRL były jednak miejscami bezbożnymi
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama