107,6 FM

Co należy wiedzieć o softshellach

Kryteria wyboru wielozadaniowej kurtki typu softshell

Wybierając się na wędrówkę w góry lub uprawiając inny sport terenowy, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Dotyczy to nie tylko kondycji fizycznej, ale również ubioru. Jednym z elementów, który powinien znaleźć się w naszej garderobie, jest odpowiednia kurtka. Czym charakteryzuje się softshell i kiedy warto go wybrać?

Czym jest softshell i dla kogo jest przeznaczony?

Kurtki softshell to jedno z rozwiązań, które zostało stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Jednak nie jest wykluczone, że będzie idealną ochroną również na co dzień. Dzięki niej zyskujemy ochronę przed nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi, zachowując przy tym komfort. Softshell łączy w sobie wiele cech, które cenią sobie osoby aktywne. Wśród nich można wymienić między innymi: oddychalność, elastyczny materiał oraz brak ograniczeń podczas poruszania się. Uzyskanie takiego efektu gwarantuje miękka w dotyku tkanina, która chroni nasz organizm przed działaniem wiatru. Warto zaznaczyć, że z tego materiału wykonuje się również spodnie, rękawiczki czy też czapki. Z reguły tego typu odzież będzie idealnym rozwiązaniem na wyprawy w chłodniejsze wiosenne lub jesienne wyprawy. Mimo to można zauważyć, że niektórzy noszą je również zimą. Wynika to z faktu, że niektórzy producenci dołączają do nich kaptury oraz dodatkowe podszewki. Jest to rzadkie, ale się zdarza.

 

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na dobrym odprowadzaniu pary wodnej oraz potu z naszego ciała, swobodzie ruchów, wiatroszczelności, wówczas powinniśmy pomyśleć nad wyborem softshellu. Nie zapominajmy jednak, że aby kurtka zachowała swoje wszystkie właściwości, musi być prawidłowo impregnowana. Służy do tego specjalny płyn, który umożliwia odnowienie warstwy ochronnej. Jak zostało wspomniane, w warunkach zimowych lepiej sprawdzi się hardshell. W tym miejscu może pojawić się pytanie, dlaczego tak się dzieje? Czym różnią się te materiały?

Różnice między softshell a hardshell

Softshell to lekki materiał, który charakteryzuje się przede wszystkim wysoką ochroną przed wiatrem. Przed jej zakupem należy wiedzieć, że nie posiada warstwy termicznej. Nie podnosi temperatury naszego ciała tak jak polar czy kurtka wypełniona puchowym materiałem tekstylnym. Jednocześnie warto pamiętać, że zapobiega uciekaniu ciepła. Decyzją niektórych producentów wybrane modele są wyposażone w dodatkowe ocieplenie. Jednak jest to rzadkość. W tym przypadku zwraca się uwagę głównie na zdolność do odprowadzania pary wodnej wytwarzanej przez organizm. Z kolei hardshell posiada trzy właściwości: termiczne, wodoodporne oraz wiatroszczelność. Jednak w tym przypadku cierpi na tym oddychalność. Softshell nie posiada również warstwy membranowej, co uniemożliwia prawidłową ochronę przed intensywnym deszczem.

 

Dlatego też kurtki softshell będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie przede wszystkim: swobodę ruchów, lekkość kurtki, ochronę przed wiatrem oraz wysoką oddychalność. Jeżeli oczekujemy od odzieży softshellowej doskonałych parametrów wodoodporności lub izolacji termicznej, z dużym prawdopodobieństwem możemy się rozczarować.

Trzy najważniejsze kryteria wyboru wielozadaniowej kurtki softshell

Wybierając kurtki softshell oferowane między innymi przez Sklep z odzieżą górską e-Horyzont, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy podstawowe kryteria. Pierwsze z nich to oddychalność, która podawana jest w następującej formie: ilość pary wodnej przepuszczanej przez materiał w przeliczeniu na 24 godziny. Oznacza to, że zdolność przenoszenia potu lub pary wodnej wytwarzanej przez ciało na zewnątrz materiału. Uzyskanie dobrego efektu gwarantuje wartość parametru wyższa niż 10 000 g/m2/24h. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużego wysiłku fizycznego. Drugi parametr, który powinien istotnie wpłynąć na naszą decyzję, to wiatroszczelność. Informacje na ten temat podawane są zazwyczaj w jednostce CFM. Jeżeli nie jest on uwzględniony na stronie producenta, warto o niego zapytać lub poszukać innych danych dotyczących tego parametru. Optymalna wartość wiatroszczelności waha się od 10 do 15 CFM. Pod tym skrótem kryje się powietrze przemieszczone przez materiał w ciągu minuty. Dzięki temu uzyskujemy również odpowiednią wentylację. W przypadku kurtek hardshell ten parametr równa się 0.

 

Ostatnią kwestią jest gramatura materiału oraz krój. Jednak w tej kwestii wiele zależy od naszych preferencji. Jeśli zależy nam na lekkim softshellu, powinniśmy zwrócić uwagę, aby gramatura była jak najniższa. Natomiast krój powinien być dopasowany. Ułatwi to odprowadzenie wilgoci wytworzonej przez ciało. Bez wątpienia wyżej wymienione parametry umożliwią nam znalezienie odpowiedniej kurtki.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama