107,6 FM

Zmarła Urszula Gruszka, długoletnia kierownik zespołu regionalnego "Koniaków"

Wśród wielu nagród, jakie śp. Urszula Gruszka otrzymała za pracę na rzecz zachowania tradycji, były przyznane jej przez jurorów Festiwali Folkloru Górali Polskich nagrody dla instruktorów zespołów występujących podczas Tygodni Kultury Beskidzkiej. Otrzymywała je też jako niedościgniona wykonawczyni najstarszego góralskiego tańca - owięzioka. Ostatnie pożegnanie Urszuli Gruszki odbędzie się we wtorek 11 lutego o 11.00 w kościele św. Bartłomieja w Koniakowie.

Urszula Gruszka, wieloletnia kierowniczka zespołu regionalnego „Koniaków”, lokalnej społeczności imponowała nie tylko pasją i oddaniem, z jakimi troszczyła się o zachowanie autentycznej kultury górali Beskidu Śląskiego. 

Pod jej kierownictwem zespół "Koniaków" otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej - Gloria Artis”. To najwyższe wyróżnienie dla twórców kultury w Polsce. Śpiewacy, kapele i tancerze pod przewodnictwem Urszuli Gruszki uczestniczyli we wszystkich ważnych wydarzeniach społecznych i religijnych swojej małej ojczyzny.

Śp. Urszula Gruszka była też założycielką i prezeską Stowarzyszenia Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i śpiewu „Pod Ochodzitą” w Koniakowie. W 2012 r. wraz z zespołem "Koniaków" organizowała obchody 80-lecia istnienia zespołu, a w 2017 roku świętowała własny jubileusz 50-lecia pracy scenicznej.

Była wielokrotnie nagradzana na przeglądach i festiwalach. Organizowała też pod Ochodzitą słynne bale góralskie. W 2017 r. została laureatką konkursu Kobieta Oryginalna Śląska Cieszyńskiego.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama