107,6 FM

Większość prowincji Aleppo jest w rękach sił rządowych

Syryjskie siły rządowe odbiły z rąk rebeliantów większość prowincji Aleppo - poinformowały w niedzielę media państwowe w Syrii. Prezydent tego kraju Baszar el-Asad powiedział, że jego rząd zamierza odzyskać wszystkie syryjskie terytoria.

Według mediów państwowych w niedzielę syryjskie wojsko odbiło co najmniej 30 miejscowości w Aleppo, dzięki czemu po raz pierwszy od 2012 roku rząd odzyskał kontrolę nad tą prowincją.

Samoloty bojowe Rosji, wspierające siły rządowe w Syrii, przeprowadziły w niedzielę naloty na prowincję, między innymi na miasto Anadan, które później zajęły siły syryjskie wspierane przez irańskie milicje, a także na miasto Haritan."W jeden dzień zajęli terytorium, na którym przez osiem lat nie mogli przechwycić ani jednej wioski" - powiedział Rami Abdulrahman z Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.

"Syryjczycy chcą wyzwolenia wszystkich terytoriów syryjskich" - powiedział prezydent Asad. Jego słowa cytuje irańska agencja SANA. Szef państwa stwierdził też, że "terroryści" w północno-wschodniej Syrii używają mieszkańców jako "żywych tarcz".

Rebelianci zostali wyparci do pobliskiej prowincji Idlib, w której siły rządowe, wspierane przez Rosję i Iran, także przeprowadzają ofensywę. Turcja, która jest sprzymierzona z niektórymi grupami rebeliantów, walczącymi z siłami lojalnymi wobec Asada, w ostatnich dwóch tygodniach w wyniku ofensywy sił rządowych straciła 13 żołnierzy.

Ponad 800 tys. cywilów spośród 4 mln mieszkańców prowincji Idlib i Aleppo straciło dach nad głową.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama