107,6 FM

Katarzyna Drexel

Kiedy ulicami jednego z amerykańskich miast biegł mały gazeciarz drąc się w niebogłosy : Panna Katarzyna Drexel wstępuje do katolickiego klasztoru odrzucając siedem milionów!

Kiedy ulicami jednego z  amerykańskich miast biegł mały gazeciarz drąc się w niebogłosy : Panna Katarzyna Drexel wstępuje do katolickiego klasztoru  odrzucając siedem milionów! przechodnie kręcili z niedowierzaniem głowami. A dziennik rozchodził się jak świeże bułeczki. Taka sensacja! W prawdzie amerykańskim stylu! Przecież chodzi o urodzoną w Filadelfii w 1858 roku protestantkę, córkę współwłaściciela międzynarodowego imperium bankowego. Gdy miała 2 miesiące umiera jej mama, a ojciec po dwóch latach żeni się ponownie. Jego wybór pada na Emmę Bouvier, dobrą, mądrą kobietę, która małej Katarzynie i jej dwóm siostrom okazuje prawdziwą macierzyńską miłość. A ponieważ jest praktykującą katoliczką, także jej wiara udziela się pozostałym członkom rodziny. Ale oprócz bycia świadkiem obecności Boga w Kościele i kochającą macochą, druga pani Drexel staje się dla pełnoletniej już Katarzyny także znakiem naszej ludzkiej ulotności. Tego, że żadne pieniądze tego świata, nawet bajeczna fortuna, nie są w stanie obronić nas przed chorobą, cierpieniem i śmiercią. To doświadczenie odmienia dzisiejszą patronkę. Postanawia swój majątek i swój czas spożytkować dla dobra innych. Angażuje się w pomoc Indianom. Szuka dla swojej sprawy sprzymierzeńców w Ameryce, szuka też w Europie. Trafia nawet przed oblicze papieża Leona XIII, prosząc o przysłanie misjonarzy do jednej z placówek, którą wspierała materialnie. To, co słyszy w odpowiedzi, wprawia ją w osłupienie. Tak samo jak i późniejsza wizyta w rezerwacie dla Indian. Gdy widzi ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie, słowa papieża, by sama została misjonarką, brzmią jak wyraźny znak. W 1891 roku składa śluby zakonne jako pierwsza siostra Zgromadzenia Najświętszego Sakramentu od Indian i Ludności Kolorowej, które poświęciło się głoszeniu Ewangelii Indianom i Afroamerykanom. To wtedy na ulicach amerykańskich miast rozległy się krzyki : „Panna Katarzyna Drexel wstępuje do katolickiego klasztoru, odrzucając siedem milionów ojca! Milionerka staje w obronie Murzynów i Indian!” Prasa miała swoją sensacje, a Katarzyna Drexel zyskała zażartych przeciwników. W końcu mówimy o Ameryce lat 20-tych. Jednak nie przeszkodziło jej to w stworzeniu w 1925 roku, w Luizjanie, Xavier University, pierwszej w Stanach Zjednoczonych wyższej uczelni przeznaczonej głównie dla katolików należących do mniejszości rasowych. Katarzyna Drexel zmarła 3 marca 1955 roku w domu zakonnym powołanej przez siebie wspólnoty. Kiedy i przez kogo została wyniesiona do chwały ołtarzy? Do grona błogosławionych została włączona w roku 1988, do grona świętych w roku 2000. W pierwszym i drugim przypadku dokonał tego św. Jan Paweł II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama