107,6 FM

Śląskie. W szkołach brakuje psychologów

W śląskich i zagłębiowskich szkołach brakuje psychologów. Na 2600 pedagogów, którzy niemal w stu procentach zaspokajają potrzeby szkół zatrudnionych jest zaledwie 1500 psychologów.

Decyzja o  zatrudnieniu psychologa w szkole należy do danego samorządu. Z tym problemem zmierzyła się między innymi Ruda Śląsk. - Mówi Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Ruda Śląska:

Od początku 2019 roku w każdej szkole w Polsce powinien być zatrudniony  pedagog albo psycholog. Deklarację taką w 2018 roku złożyła ówczesna minister edukacji Anna Zalewska. Rok wcześniej raport Najwyższej Izby Kontroli wskazywał na brak pedagoga i psychologa w niemal co drugiej szkole w Polsce.

Według Śląskiego Kuratorium Oświaty sytuacja jest znacznie lepsza niż kilka lat temu. - Mówi Anna Kij, dyrektor Wydziału Jakości Edukacji w Kuratorium Oświaty w Katowicach:

Potrzeby są jednak z roku na rok coraz większe. - Mówi Katarzyna Drzewiecka -Tymkiewicz z Regionalnego Ośrodka Metodyczno Edukacyjnego Metis w Katowicach:

Szacuje się, że szeroko rozumiane zaburzenia depresyjne mogą występować u 20% nastolatków, a niektóre źródła podają, że objawy depresyjne stwierdza się u blisko co trzeciego nastolatka.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy