107,6 FM

Ks. Kneblewski otrzymał ze Stolicy Apostolskiej odpowiedź na rekurs

Ks. prałat Roman Kneblewski poinformował w filmie opublikowanym na jego kanale Tuba Cordis, że Stolica Apostolska odrzuciła złożony przez niego rekurs. Kapłan odwoływał się od decyzji bp. Jana Tyrawy, który usunął go z funkcji proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy.

Ks. Roman Kneblewski dekretem z 5 czerwca 2019 r. został odwołany przez bp. Jana Tyrawę z urzędu proboszcza i przeniesiony na emeryturę z prawem zamieszkania w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Bydgoszczy. Odwołał się jednak od tej decyzji do Stolicy Apostolskiej. Jego zdaniem brak jest wystarczającego uzasadnienia dla podjęcia przez biskupa takich kroków.

Na swoim kanale "Tuba Cordis" w serwisie You Tube zamieścił 3 marca 2020 r. film, w którym poinformował, że w bydgoskiej Kurii otrzymał odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej na swój rekurs. Został poinformowany, że nie jest już proboszczem parafii. "Roma locuta, causa finita" - skomentował kapłan.

- Będę miał czas na przemyślenie, przemodlenie co dalej, jak się ustawić w życiu, bo nie czuję się emerytem. Chciałbym jak najwięcej działać, być aktywnym. Pomyślę, w jaki sposób to realizować - powiedział.

Zapewnił, że "ukochaną parafię" zachowuje w sercu i modlitwie już na zawsze, "podobnie jak w sercu i modlitwie zachowałem moją ukochana szkołę - bydgoskie Catholicum", którego był inicjatorem i wieloletnim dyrektorem.

Podziękował za modlitwy i wyznał, że wierzy iż Bóg dopuszczając taką sytuację w jego życiu ma wobec niego jeszcze jakieś plany czy odpowiedzialne zadania. "Trzeba zaufać Panu i iść na przód. Gramy dalej" - zakończył swój komentarz.

Ks. prałat Roman Kneblewski znany jest m.in. z celebrowania liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego oraz promowania tej liturgii i tradycyjnego katolickiego nauczania, a także z sympatyzowania z ruchem narodowym i z kontrowersyjnych wypowiedzi. Za ks. Kneblewskim, który w 2017 r. otrzymał tytuł Proboszcza Roku w plebiscycie „Expressu Bydgoskiego” pod patronatem bp. Tyrawy, murem stanęli bydgoscy radni PiS, którzy apelowali do ordynariusza z prośbą o pozostawienie proboszcza w parafii NSPJ. Wielu jego sympatyków w mediach społecznościowych wyrażało wsparcie i podpisywało petycje w jego obronie.

« 1 »
 • TomaszCebulski
  05.03.2020 09:18
  Bolesne. Tak Rzym niszczy katolickich kapłanów.
  doceń 29
 • Shymon
  05.03.2020 13:47
  Taka moja uwaga dla redaktorów: warto byłoby zrezygnować z tej maniery pisania o kimś, że "jest znany z kontrowersyjnych wypowiedzi". Jeśli już, to warto byłoby przytoczyć taką "kontrowersyjną wypowiedź" i dać czytelnikom samemu ocenić?
  doceń 46
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama