107,6 FM

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc.

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc. i utrzymała się na tym samym poziomie, co w styczniu - poinformowała w czwartek PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Alina Nowak. Podkreśliła, że od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski.

Jak podała PAP wiceminister Nowak, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., utrzymując się na tym samym poziomie, co w styczniu.

Jednocześnie zauważyła, że "to o 0,6 proc. mniej niż w lutym ubiegłego roku".

Ze wstępnych danych MRPiPS wynika, że liczba bezrobotnych na koniec lutego 2020 roku wyniosła 921 tys. osób i w porównaniu do końca stycznia 2020 roku spadła o 1,2 tys. osób (0,1 proc.).

"Po sezonowym wzroście liczby bezrobotnych w styczniu br., w lutym miał miejsce niewielki spadek liczby bezrobotnych - o 1,2 tys. osób. Taka sytuacja - wzrost bezrobocia w styczniu, a spadek już w lutym - wystąpiła także w trzech poprzednich latach" - powiedziała Nowak. Jej zdaniem, wynika to przede wszystkim z "ocieplenia klimatu, a w efekcie z łagodnego przebiegu zimy, dzięki czemu możliwe jest wczesne rozpoczęcie prac np. w budownictwie".

Spadek liczby bezrobotnych w lutym 2020 roku w porównaniu do stanu z końca stycznia odnotowano w 10 województwach. Największe w: podlaskim - o 1,8 proc., lubelskim (1,4 proc.) oraz kujawsko-pomorskim i opolskim (1 proc.).

Alina Nowak podkreśliła, że "począwszy od 1991 roku, nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski".

W porównaniu do ubiegłorocznych danych, liczba bezrobotnych na koniec lutego bieżącego roku spadła o 95,7 tys. (9,4 proc.) - podało ministerstwo.

Według wstępnych danych resortu, liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła 111,6 tysięcy.

« 1 »
  • podajnik
    05.03.2020 11:18
    Według Eurostatu bezrobocie w Polsce wynosi 2,9 % i jesteśmy na drugim miejscu w Europie po Czechach.
    W Hiszpanii rządzonej przez lewicę bezrobocie wynosi 13,7%.
    doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama