107,6 FM

Ostatnie pożegnanie Pawła Królikowskiego

Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy.

Kard. Kazimierz Nycz przewodniczył w czwartek w warszawskim kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Mszy św. pogrzebowej Pawła Królikowskiego, aktora filmowego i telewizyjnego, prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Uroczystości pogrzebowe miały charakter państwowy. Aktor został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasług dla polskiej kultury.
 

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński. Prezydent odznaczył śp. aktora Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który przyjęła jego żona, Małgorzata Ostrowska-Królikowska.

Wieloma wspomnieniami o zmarłym podzielili się członkowie jego rodziny. “Jesteś doskonałym aktorem, ale nigdy nie pokazywałeś mi, jak grać. Pokazywałeś mi, jak żyć” – mówił syn, Antoni. Z kolei córka, Julia dodała: “Dziękujemy ci tato za świat pojęć, który tworzyłeś razem z nami, w którym każdy był sobą i czuł się najważniejszy”.

Wybitnego aktora żegnali także koledzy i znajomi z planu filmowego, m.in. Krzysztof Ibisz, Nina Terentiew, Artur Żmijewski, Radosław Pazura, Artur Barciś, Piotr Gąsowski i Małgorzata Kożuchowska.

Minister kultury Piotr Gliński wspominał Pawła Królikowskiego jako cenionego i lubianego aktora. – Odszedł też, a może, przede wszystkim, ciepły, pogodny i dobry człowiek, kolega, przyjaciel, mąż i ojciec, głowa wspaniale artystycznie uzdolnionej rodziny – dodał.

Po Mszy św. kondukt pogrzebowy przejechał na Cmentarz Powązkowski, gdzie w Alei Zasłużonych spoczęło ciało Pawła Królikowskiego.

Rodzina Pawła Królikowskiego poprosiła, aby zamiast kwiatów wpłacić dobrowolne datki na leczenie Kamila Ziółkowskiego, podopiecznego Fundacji Dzieciom i Osobom Chorym “Kawałek Nieba”.

Paweł Królikowski zmarł 27 lutego po długiej chorobie. Miał niespełna 59 lat. Był wybitnym aktorem filmowym i teatralnym, często dzielącym się swoim doświadczeniem wiary. Od kwietnia 2018 r. pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. Dwa lata temu został wraz z żoną powołany do Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej. Pozostawił piątkę dzieci oraz żonę Małgorzatę.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama