107,6 FM

Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie, w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy św. w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podkreślił jednocześnie, że szpitale leczą choroby ciała, a kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha. „Dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” – zaznaczył przewodniczący Episkopatu Polski.

Arcybiskup Gądecki przypomniał, że osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i w nich śledzić transmisje Mszy św. w niedziele w środkach społecznego przekazu, np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

„Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni” – napisał.

Arcybiskup Gądecki poprosił o modlitwę w intencji zmarłych na skutek koronawirusa. „Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją »Święty Boże, Święty Mocny…«” – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Oto treść komunikatu:

Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ws. zagrożenia koronawirusem

W obecnej sytuacji pragnę przypomnieć, że tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach.

W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, aby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości – liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych.

Przypominam, że – w obecnej sytuacji – osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu, np. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz lokalne transmisje.

Przypominam, że nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni.

Dobremu Bogu polecajmy zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych oraz w intencji lekarzy, personelu medycznego i wszystkich służb, które działają w celu zatrzymania rozprzestrzeniania się tego wirusa. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcam szczególnie do modlitwy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”.

Abp Stanisław Gądecki
Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

« 1 »
 • xpz
  10.03.2020 18:18
  Komunia Święta udzielana na rękę jest mniejszym zagrożeniem tylko jeśli kapłan i wierny mają ręce sterylne w momencie jej udzielania. W praktyce przy udzielaniu Komunii Świętej na rękę kapłan dużo częściej dotyka dłoni przyjmujących (opuszkami palca, krawędzią dłoni itp.) niż udzielając Komunii do ust, gdzie dotknięcie warg zdarza się bardzo rzadko. Wydaje się, że szafarz Komunii Świętej, który zdezynfekuje ręce, prędzej złapie wirusa od kogoś, kto będzie przyjmował Komunię na rękę (i w konsekwencji rozda go kolejnym osobom) niż od kogoś, kto będzie przyjmował Komunię do ust. W związku z tym trzebaby dobrze policzyć, który ze sposobów jest faktycznie "bezpieczniejszy"...
  doceń 18
 • spe
  10.03.2020 19:21
  Dziękuję. W obecnym czasie słowa Franciszka o Kosciele, jako o duchowym "szpitalu polowym" okazują się mieć znaczenie wręcz profetyczne.
  doceń 5
 • MagdalenaPS
  12.03.2020 12:08
  Uważam, że pewnym wyjściem byłoby wprowadzenie mszy na otwartym powietrzu. Na zasadzie dwie dodatkowe msze w niedzielę w plenerze.
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama