107,6 FM

Strona pacjent.gov.pl obala mity o koronawirusie i wyjaśnia, czym jest COVID-19

Pod adresem pacjent.gov.pl opublikowano pakiet informacji o koronawirusie. Są tam rozstrzygnięcia i wyjaśnienia dotyczące prawdziwości pojawiających się w przestrzeni publicznej stwierdzeń na temat SARS-Cov-2, np. czy psy i koty przenoszą tę chorobę.

Na stronie pacjent.gov.pl zauważono, że w mediach społecznościowych jest mnóstwo fałszywych informacji, publikowanych z niewiedzy lub w celu straszenia innych. Wiele osób nie jest potem pewnych, jak może minimalizować ryzyko zagrożenia; na lękach żerują sprzedawcy cudownych środków ochronnych i preparatów.

Na stronie zamieszczono więc kilkanaście stwierdzeń wraz z komentarzem do nich w formule - prawda lub fałsz, a także krótkie uzasadnienie.

Jednym z nich jest, to że kiedy zrobi się ciepło, problem z koronawirusem się skończy, co nie jest prawdą. Jak napisano, chociaż naukowcy zakładają, że wirus SARS-CoV-2 może podobnie do wirusa grypy wykazywać sezonowość, to brak jest wystarczającej liczby dowodów naukowych na wpływ temperatury i innych czynników środowiskowych na koronawirusa.

Inne odnosi się do tego, że osoba, która zachorowała na COVID-19 i wyzdrowiała, może ponownie zachorować, co jest fałszem. "Aktualnie brak jest wystarczających dowodów naukowych na to, że osoba, która wyzdrowiała, może ponownie zachorować" - wyjaśniono.

Następne obala mit, że przebieg wywołanej przez koronawirusa choroby COVID-19 jest bardzo niebezpieczny i kończy się często śmiercią pacjenta. "U 80 proc. chorych przebieg choroby jest łagodny, ciężkie powikłania występują u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi" - dementuje tę informację portal. Materiały potwierdzają też, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, tak jak wirus grypy.

Zdementowano również twierdzenie, że urządzenia do pomiaru temperatury mogą potwierdzić zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Jak wyjaśnia portal, urządzenia pomiarowe są w stanie wykryć, że u kogoś pojawiła się gorączka, ale nie są w stanie zidentyfikować jej przyczyny.

Odniesiono się tam także do informacji, że wirus powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa, co jest prawdą. "Około 3,4 procent potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy w przypadku grypy jest to poniżej 1 procent. Jednocześnie COVID-19 nie przenosi się tak szeroko jak grypa" - napisano.

Obawiających się, że wirus przenoszą psy czy koty poinformowano, że tak nie jest. "Obecnie brak dowodów naukowych na przenoszenie koronawirusa SARS- CoV-2 przez psy i koty. Jednak należy pamiętać o myciu rąk po głaskaniu bądź dotykaniu psa lub kota" - podano.

Wyjaśniono też, czy trzeba nosić na twarzy maseczkę ochronną. "Nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki chronią inne osoby, jeśli jesteśmy nosicielami wirusa, żebyśmy ich nie zakazili. Pod warunkiem, że często je zmieniamy. Z tego samego powodu, kichając, nie powinniśmy zasłaniać ust dłonią, którą potem dotykamy np. klamek" - podał portal.

Podano ponadto, że ssanie tabletek z cynkiem nie chroni przez tą chorobą. "Nie przyjmuj żadnych suplementów diety bez badań i konsultacji z lekarzem, gdyż ich nieprawidłowe przyjmowanie może być szkodliwe dla zdrowia" - przypomniano. Podobnie rzecz ma się z tabletkami z witaminą C. One nie chronią przed zarażeniem.

Potwierdzono jednak, że prawdą jest, że mężczyźni ciężej chorują na COVID-19. "Statystyki wskazują, że wśród osób ciężko chorych jest więcej mężczyzn. Naukowcy sprawdzają, czemu tak się dzieje" - czytamy.

Portal informuje także, że zakup rodzinie przenośnego koncentratora tlenu na wypadek zachorowania na COVID-19, nie jest dobrym pomysłem, bo leczenie ciężkich postaci choroby COVID-19 odbywa się w szpitalu przy użyciu profesjonalnego sprzętu, pod opieką lekarza.

Pełny pakiet informacji o koronawirusie można znaleźć na stronie https://pacjent.gov.pl/archiwum-aktualnosci/koronawirus-co-o-nim-wiemy.

« 1 »
 • CSOG
  13.03.2020 09:52
  UWAGA Manipulacja obalaniem mitów!
  Jest takie prawnicze określenie - stan wyższej konieczności - polega na ratowaniu dobra chronionego prawem przez poświęcenie innego dobra chronionego prawem, pod warunkiem, że dobro poświęcone przedstawia wartość niewątpliwie niższą od dobra ratowanego.
  W tym przypadku dobrem ratowanym jest życie ludzkie i przedstawia ono zdecydowanie większą wartość niż dobro poświęcane jakim jest prawda.
  Zastanówmy się bowiem nad tylko dwoma „obalonymi mitami”
  - osoba, która zachorowała na COVID-19 i wyzdrowiała, może ponownie zachorować, co jest fałszem. "Aktualnie brak jest wystarczających dowodów naukowych na to, że osoba, która wyzdrowiała, może ponownie zachorować".
  Co tu jest prawdą a co fałszem?
  Czy są już wystarczające dowody na to że osoba która już wyzdrowiała nie może powtórnie zachorować? Bo jeśli nie ma takich dowodów, to zarzucanie fałszu takiej tezie równe jest kłamstwu. Należało raczej powiedzieć, nie wiemy jeszcze czy to możliwe czy nie. Nie wiemy, czy były takie przypadki. Ewentualnie: nie znane są takie przypadki, a więc zakładamy że to niemożliwe. Potrafiłbym znaleźć co najmniej drugie pół tuzina prawidłowo skonstruowanej i zgodnej z prawdą informacji opisujących taką rzeczywistość.

  „Obawiających się, że wirus przenoszą psy czy koty poinformowano, że tak nie jest. "Obecnie brak dowodów naukowych na przenoszenie koronawirusa SARS- CoV-2 przez psy i koty. Jednak należy pamiętać o myciu rąk po głaskaniu bądź dotykaniu psa lub kota" - podano.”
  Skoro tak nie jest że wirusy przenoszą psy i koty to dlaczego należy pamiętać o myciu rąk po głaskaniu? Ważniejsze jednak skąd wiadomo, że tak nie jest i jakie są na to dowody? Czy brak dowodów na przenoszenie przez psy i koty oznacza równoznaczność istnienia dowodów na to że nie przenoszą?
  Co tu jest prawdą a co fałszem? A może coś jest po prostu niewiadomą? I tylko większe prawdopodobieństwo prawdy lub fałszu leży po jednej lub drugiej stronie?
  Z jednej strony słyszę w TV że tylko rzetelna, zgodna z prawdą informacja przyczynia się do poprawy sytuacji. Z drugiej strony obserwuję manipulację tą informacją.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama