107,6 FM

Abp Gądecki apeluje o korzystanie z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św.

Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w sobotę za pośrednictwem stacji telewizyjnych w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych - napisał na Twitterze.

Metropolita poznański wydał dekret, w którym prosi o respektowanie rozporządzenia o ograniczeniu uczestników zgromadzeń do 50 osób.

„Podczas każdej Mszy św. może przebywać wewnątrz kościoła jednorazowo maksymalnie do 50 osób. Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła” – czytamy w dekrecie abp. Gądeckiego.

Metropolita poznański zachęca, aby parafie ze swoich świątyń – w miarę możliwości technicznych – transmitowały w mediach społecznościowych niedzielną Mszę św. z homilią duszpasterza, jak również codzienną wieczorną modlitwę różańcową.

„Należy tworzyć w kościołach okazje do całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, aby wierni mogli wstępować tam na modlitwę osobistą” – pisze abp Gądecki.

Metropolita poznański zachęca kapłanów do pozostawania do dyspozycji wiernych, gdy chodzi o spowiedź, Komunię św. czy sakrament namaszczenia chorych.

„Każdego dnia o godz. 20.30 duszpasterze – bez udziału wiernych – winni odmawiać w kościele różaniec w intencji ochrony przed chorobami, za osoby posługujące chorym, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wzywam wiernych, aby w tym samym czasie – w duchowej łączności z kapłanami – odmawiali różaniec w swoich rodzinach” – czytamy w dokumencie wydanym przez przewodniczącego Episkopatu Polski.

Dziś o godz. 20.00 TVP1 i  TVP Info wyemituje orędzie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju.

« 1 »
  • Anonim (konto usunięte)
    14.03.2020 11:34
    Tak naprawdę najbliższe tygodnie to bardzo ważny test naszej wiary, roztropności, empatii, umiejętności przewidywania skutków decyzji.
    Ale najważniejszą będzie odpowiedź, czy jesteśmy faktycznie katolikami, czy tylko wypełnimy rytuały.
    doceń 6
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama