107,6 FM

Premier: Musimy dostosowywać infrastrukturę służby zdrowia do większej liczby zachorowań

Musimy budować infrastrukturę medyczną czy dostosowywać infrastrukturę służby zdrowia do potrzeb większej liczby zachorowań - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

"Ta choroba dla ogromnej większości populacji jest możliwa do odbywania w domu, zdrowiejemy w domu, natomiast statystyki wobec osób starszych są najbardziej niepokojące, najbardziej brutalne, dlatego chcemy zapewnić dostępność łóżek w oddziałach zakaźnych na wypadek gwałtownego przyrostu przypadków osób chorych na koronawirusa" - podkreślał podczas konferencji w KPRM po spotkaniu zespołu.

Morawiecki przypomniał, że w każdym z województw przeznaczona zostanie jednostka szpitalna dedykowaną na leczenie dla osób z koronawirusem. "To jest na wypadek, gdyby tych przypadków osób chorych było znacząco więcej - niestety nie możemy tego wykluczyć" - powiedział i dodał, że rząd obserwuje, co dzieje się w innych krajach i podchodzi do tego z pokorą.

Podkreślił, że działania rządu są dobrze oceniane poza granicami Polski. "Jednak nie wiemy, jak ta choroba się u nas rozwinie. Może się zdarzyć tak, jak mówią niektórzy epidemiolodzy, już za kilkaset, może nawet do tysiąca przypadków, więc musimy budować infrastrukturę medyczną czy dostosowywać infrastrukturę służby zdrowia do potrzeb większej liczby zachorowań" - mówił premier.

W Polsce od 4 marca, czyli od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku choroby COVID-19, zdiagnozowano 150 zakażeń koronawirusem. W trzech przypadkach choroba zakończyła się śmiercią. Dynamika rozprzestrzeniania choroby rośnie. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski przewiduje, że w tym tygodniu będziemy mieli czterocyfrową liczbę osób zakażonych koronawirusem, a w poniedziałek objętych kwarantanną domową może być już kilkadziesiąt tysięcy osób.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  16.03.2020 14:38
  W Polsce diagnozuje się 150 tyś zachorowań na nowotwory i drugie tyle zachorowań układu krążenia. Gdzie infrastruktura dla tych chorych, skoro zabiera się ją dla tych z wirusem?
  Jak ktoś dostanie zawału czy udaru w miastach gdzie zamknięto szpitale zmieniając je w zakaźne, to co ma zrobić? Umrzeć?
  doceń 7
 • spe
  16.03.2020 15:45
  Tak, jak z grypą - tylko osoby z komplikacjami trafiają do szpitala. Kwestia konieczności izolacji musi pozostać wówczas w gestii odpowiedzialności własnej oraz istnienia realnej możliwości zorganizowania (pomoc gminna/sąsiedzka) zaopatrzenia unikając kontaktów bezpośrednich.
 • CSOG
  16.03.2020 16:54
  Wielu nie chce znać prawdy.
  Tak jakbyśmy nie mierząc sobie temperatury chcieli się takim postępowaniem uchronić przed chorobą. \Dodatkowo dochodzi "czynnik wyborczy". Nikt nie che tego wyraźnie określić i nazwać więc spróbuje ja (może ne dostanę bana).
  T o j e s t w o j n a . A na wojnie, zawsze były, są i będą ofiary i straty. Niechciane, ograniczane do minimum, opłakiwane i otaczane żałobą. Myślę, że dziś nie tylko wojskowi, rozumieją już, że to sytuacja w której strat uniknąć się nie da, można je jedynie ograniczać co jest też czynione. A zatem głosy domagające się aby żadnych strat nie było, są głosami pozbawionymi racjonalizmu. A zatem są głosami, których bez szkody publicznej można nie brać pod uwagę. Spełnia się scenariusz wielu katastroficznych filmów sf w których zostaliśmy jako globalna wioska zaatakowani przez coś czego nie znamy i nie wiemy jak się przed tym bronić. Nie przydadzą się czołgi, karabiny ani wyrzutnie rakiet ( a takie środki w scenariuszach w filmowych najczęściej okazywały się wystarczające). Podobnie jak żaden z filmów o takiej tematyce nie ośmielał się pokazywać realiów po tym jak opadnie bitewny kurz. Dziś łatwo jest powiedzieć, "nie wiemy jak będzie" i należy tak mówić bo to i uspokajające i zgodne z prawdą. Można jednak chyba zacząć przyznawać zgodnie z prawdą straty i ofiary będą - bo już są! Bo nie ma możliwości żeby ich nie było. Robimy wszystko co możliwe żeby były jak najmniejsze. Nie zachowujmy się więc jak dziecko, które słysząc w sklepie że lody się skończyły zaczyna histeryzować: Ja chcę loda! :)
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama