107,6 FM

Prawda podana bez miłości jest zabójcza

„Stawianie moralności przed Ewangelią to jak stawianie wozu przed koniem. Później się dziwimy, że to nie ujedzie” – mówi w 7. odcinku „Antywirusa” Marcin Jakimowicz.

[#7] ANTYWIRUS. Prawda podana bez miłości jest zabójcza
Gość Niedzielny

Jezus siada przy studni, zaczyna rozmowę z Samarytanką o w południe, kiedy jest najgoręcej. Być może dlatego, że wtedy nikt do studni nie przychodził, a ta kobieta tak wstydziła się innych, że wolała być tam sama – mówi w kolejnym nagraniu „Antywirusa” Marcin Jakimowicz. – To fascynujące, że Jezus siada i mówi do tej kobiety: „Daj mi pić”. Wchodzi z nią w dialog. Chociaż On jest dawcą wody żywej. Ten, który daje wodę żywą, umierając na krzyżu też woła „pragnę”. To sprawiło, że ta kobieta wróciła nawrócona i przyprowadziła do Jezusa całą wioskę – zwraca uwagę.

Dalej dziennikarz „Gościa” stwierdza, że prawda „nie jest taranem, nie działa jak czołg”. I jeszcze: „Jeśli wyjedziemy z prawdą podaną bez miłości, to możemy kogoś zabić. Jeśli w tym, co chcę przekazać drugiej osobie nie ma współczucia, troski o jej duszę, to lepiej nic nie mówić”.

– Najpierw muszę mieć doświadczenie, że Bóg mnie kocha, a potem dopiero wchodzić w prawo moralne. Jeśli odwrócimy kolejność, a często to czynimy, nie dziwmy się, że ludzie są strasznie zagubieni. Bo wracają do domu i mówią: „Chce być dobry, ale nie potrafię” – mówi Marcin Jakimowicz.

Zobacz wcześniejsze odcinki:
Antywirus #1

Antywirus #2
Antywirus #3
Antywirus #4
Antywirus #5
Antywirus #6
Oglądaj i subskrybuj nasz kanał YouTube

TUTAJ: Przeczytasz artykuły Marcina Jakimowicza


Jeśli podoba Wam się to, co robimy, wspierajcie naszą pracę. Dzięki temu przygotujemy dla Was jeszcze więcej dobrych treści.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • spe
  17.03.2020 22:36
  Jezus dostosowuje sposób podania prawdy do osoby i sytuacji. Bywało i całkiem ostro, jak z faryzeuszami, Syrofenicjanką, a nawet (może zwłaszcza?) i Piotrem. "Potrząśnięcie" człowiekim może być również właśnie wyrazem miłości. Byle z tą miłością nie zrywało. A co do skuteczności? Na Piotra i Syrofenicjankę podziałało zbawiennie...
  doceń 1
 • annaewa2
  18.03.2020 15:28
  Nie lubię egzegezy biblijnej w oparciu o bajkowe założenia. Wywód opiera się o założenie, że kolejne małżeństwa i obecne życie z człowiekiem, który nie jest mężem kobiety było dla Samarytanki czymś wstydliwym. Z tekstu to nie wynika. Nie wynika to też z uwarunkowań kultury. Kobieta miała pięciu mężów. To wyklucza rozwiązłe życie kobiety, bo gdyby została przez męża oddalona z powodu niewierności, to kolejny nie mógłby jej pojąć za żonę. Domniemywać możemy, że mężowie zmarli. To, że obecnie żyje z człowiekiem, który nie jest jej mężem mogło wynikać z trudnej sytuacji, gdy kobieta straciwszy męża była zmuszona oddać się w niewolę bogatszemu człowiekowi. Prawo mojżeszowe pozwalało na utrzymywanie seksualnych kontaktów z niewolnicami. Reakcja kobiety na słowa Jezusa nie jest nacechowana wstydem, tylko zdumieniem, że Jezus wie o rzeczach, o których nie powinien wiedzieć. Stąd kobieta stwierdza, że Jezus jest prorokiem. Dalsza część rozmowy dotyczy spraw czysto religijnych, dotyczących sprawowania kultu świątynnego i zapowiedzi zburzenia Jerozolimy. Nie dotyczy osobistej sytuacji Samarytanki. Ewangelia nic nie mówi o nawróceniu, czy konieczności nawrócenia samej kobiety. Kładzie akcent na to, że mieszkańcy Sychar uwierzyli w Jezusa. Robienie z Samarytanki nierządnicy jest nieuprawnionym nadużyciem.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama