107,6 FM

Desygnowany na premiera Słowacji Igor Matovicz przedstawił skład nowego rządu

W nowym rządzie Słowacji, którego skład przedstawił w środę desygnowany na premiera Igor Matovicz, są przede wszystkim aktywni politycy z czterech partii tworzących koalicję. Gabinet zostanie zaprzysiężony w sobotę przez prezydent Zuzanę Czaputovą.

Komentatorzy z zaskoczeniem przyjęli część nazwisk. Niespodzianką jest obsada ministerstwa spraw wewnętrznych, którym ma kierować były szef wywiadu wojskowego Roman Mikulec. Przyszły premier powiedział, że jego zaletą jest to, że w przeszłości nie miał związków z resortem, którym ma teraz kierować.

Szefem dyplomacji ma być obecny ambasador w USA Ivan Korczok, który przed objęciem placówki w Waszyngtonie był wiceministrem spraw zagranicznych oraz pełnomocnikiem rządu do spraw prezydencji Słowacji w Radzie Unii Europejskiej. Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych Korczok będzie musiał odbyć dwutygodniową kwarantannę związaną z koronawirusem.

Ministrem obrony ma zostać Jaroslav Nad', analityk do spraw bezpieczeństwa, znawca NATO i członek gabinetu cieni w partii nowego premiera Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO).

Partie, które utworzyły koalicję, w kampanii wyborczej akcentowały konieczność oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości. To zadanie przypadło Marie Kolikovej, adwokatce i byłej wiceminister sprawiedliwości w odchodzącym rządzie Petera Pellegriniego. Z funkcji zrezygnowała w sierpniu 2018 r., gdy ujawniona została pomoc państwa w uprowadzeniu na terytorium Czech obywatela Wietnamu przez wietnamskie służby specjalne. Przyłączyła się do nowo powstałej partii Dla Ludzi (Za liudi) byłego prezydenta Andreja Kiski.

Wiceprzewodnicząca Za liudi Veronika Remiszova będzie wicepremierem do spraw inwestycji i ministrem rozwoju regionalnego. Zgodnie z zapowiedziami ma stworzyć nowy resort, odpowiadający za całość rozdziału europejskich dotacji.

Wśród nowych ministrów zwraca udział w rządzie byłego dysydenta, jednego z liderów zmian w 1989 r. Jana Budaja, który będzie ministrem środowiska. Dotychczasowy poseł OLaNO, lekarz Marek Krajczi będzie kierować resortem zdrowia.

Matovicz, prezentując skład swojego gabinetu, zapowiedział powołanie w poniedziałek Centralnego Sztabu Kryzysowego w związku z koronawirusem. Podkreślał, że przekazanie władzy nigdy jeszcze nie przebiegało w tak trudnej sytuacji. W kraju odnotowano dotąd 105 zakażonych Covid-19.

Nowy premier stanie na czele koalicyjnego rządu, który obok OLaNO tworzą trzy inne ugrupowania - Jesteśmy Rodziną (Sme Rodina), Wolność i Solidarność (SaS) oraz Za Liudi. Koalicja ustaliła, że w resortach będą sekretarze stanu z politycznej nominacji.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama