107,6 FM

22.3.2020 | MB Piekarska – lekarka w czasach zarazy roku 1680. A dziś?…

Matka Boża Lekarka   Matka Boża Lekarka
Obraz w kaplicy bazyliki w Piekarach Śląskich

Zaczynamy, jak zawsze, od przypomnienia niektórych wydarzeń minionego tygodnia, który także w Kościele upłynął pod dyktando szalejącej epidemii:

Tematu koronawirusa i jego śmiertelnego żniwa nie unikniemy też w "Kościelnych kontekstach", czyli zaglądając do zagranicznych mediów. Tym razem ks. Rafał Skitek przedstawia doniesienia z Lombardii, gdzie jest szczególnie dużo ofiar:

"Kościelne konteksty" cz.2

- Teraz mamy szansę, żeby budować domowy Kościół. Daje nam ją wspólne, rodzinne przeżywanie niedzielnej Eucharystii w domach - podpowiada abp Wiktor Skworc. I zachęca, by uczestniczyć w Mszach św. poprzez transmisję w czasie rzeczywistym, a nie retransmisję. A także, by zachowywać postawy liturgiczne, takie jak klękanie.

340 lat temu, w połowie marca - tak jak dziś, obraz Matki Bożej z Piekar był obnoszony ulicami Pragi. Ludzie modlili się o ratunek przed zarazą. Z wiarą klękali przed wizerunkiem Matki Bożej z Piekar. I… epidemia ustąpiła.
- Czas, w którym żyjemy przywołuje tamte wydarzenia. Trzeba do nich nawiązać z potrzeby historii i serca - mówi ks. Krzysztof Fulek, kustosz sanktuarium w Piekarach:

- Sam różaniec "odklepany", sam obraz, świece... nie uzdrowią bez wiary - dodaje proboszcz z Piekar:

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Tym żyje Kościół

Tym żyje Kościół   Niedziela 8:00. Zapraszają Aneta Kuberska-Bębas i Sylwester Strzałkowski

Prześladowania chrześcijan...
Papieskie pielgrzymki...
Relacje państwo – Kościół...
Ekumenizm...
Dialog z islamem...
Świeccy w Kościele...

…tym żyje Kościół

A my rozmawiamy o tym co niedzielę z naszymi gośćmi - ekspertami i świadkami.
Zapraszamy o 8.00.
 

Programy