107,6 FM

Drukują przyłbice ochronne dla lekarzy

Politechnika Śląska włączyła się w pomoc placówkom medycznym w Zabrzu i Gliwicach.

Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej gliwickiej politechniki zaproponowali pomoc w wykonaniu elementów ochronnych dla personelu medycznego. Wykorzystują do tego drukarki 3D. Pierwsze przyłbice ochronne nieodpłatnie trafiły już do śląskich szpitali. Kolejne są w trakcie produkcji.

To inicjatywa oddolna, realizowana przy wsparciu uczelni jako odpowiedź na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego. Nad projektem pracują pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej: dr Sławomir Suchoń, dr Michal Burkacki, dr Wojciech Kajzer, Grzegorz Gruszka, Marek Ples i Miłosz Chrzan. Do akcji włączają się już kolejne osoby z innych wydziałów.

Podczas produkcji bardzo ważna jest dbałość o zasady higieny, praca z zachowaniem maksimum ostrożności, z zastosowaniem maseczek jednorazowych i gumowych rękawiczek, żeby uniknąć zakażenia przyłbic wirusem lub mikroogranizmami. Następnie przyłbice są sterylizowane i pakowane.

Pierwsza partia została już przekazana do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także personelowi z gliwickich jednostek medycznych, w tym ratowników działających w ramach SOR.

Drukują przyłbice ochronne dla lekarzy   Praca nad przygotowaniem przyłbic jest czasochłonna. Politechnika Śląska

Szybkość wytwarzania zależy od możliwości technicznych sprzętu, ale wykształcenie przez drukarkę kilku elementów trwa nawet do 30 godzin.

- Zwracam się z apelem do tych osób, które mają drukarki 3D. Potrzeby służby zdrowia, jeżeli chodzi o przyłbice, są przeogromne. Od wczoraj zwróciła się do mnie duża grupa lekarzy z prośbą o nie. Niestety, z uwagi na czas potrzebny do wydruku elementów, mamy ograniczone możliwości. Potrzebujemy wsparcia wszystkich, którzy mogą się włączyć w tę produkcję - zaprasza prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej.

W realizacji zadania pomogą drukarki 3D, dotychczas służące pracownikom i studentom uczelni w procesie dydaktycznym. Współpracują dwa wydziały - Inżynierii Biomedycznej i Mechaniczny Technologiczny. Trwają też prace nad metodą produkcji przyłbic ochronnych bez konieczności korzystania z druku 3D, który jest czasochłonny. Zespołem poszukującym alternatywnej metody kieruje prof. Damian Gąsiorek z Wydziału MT.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama