107,6 FM

Polski teolog postuluje rozpoczęcie dyskusji nt. możliwości przyjmowania pragnieniem sakramentu chorych

Ks. dr Grzegorz Strzelczyk, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach, zaproponował rozpoczęcie dyskusji teologicznej na temat możliwości przyjmowania pragnieniem sakramentu chorych.

W związku z pandemią koronawirusa wiele mówiło się ostatnio o duchowej komunii świętej. Przypomnijmy, na czym ona poleca:

- Ze względu na to, że przez długi czas nie będę miał dostępu do komunii, wzbudzam pragnienie i przez nie Chrystus staje się we mnie obecny łaską sakramentalną bez znaku sakramentalnego. I to jest normalna komunia, opisana przez sobór trydencki.  Ale żeby to mogło mieć miejsce, to trzeba mieć te same dyspozycje do przyjęcia łaski, co do komunii sakramentalnej. Tak wyraźnie mówi sobór trydencki, a także sobór florencki – mówił niegdyś "Gościowi Niedzielnemu ks. Strzelczyk.

Dziś proponuje on dyskusję na temat podobnego przyjmowania sakramentu chorych. - To jest moment, żebyśmy na serio podjęli refleksję na możliwością przyjmowania pragnieniem sakramentu chorych (analogicznie do innych sakramentów służących osobistemu zbawieniu). Taka możliwość wypływa - moim zdaniem - z logiki sakramentologii ogólnej, tyle że nie została dotąd wydobyta i dopracowana teologicznie i praktycznie - ocenia teolog, dodając, że "przydałoby się DUŻE sympozjum na ten temat, nawet teraz - zdalnie". Zaproponował przy tym pomoc w jego zorganizowaniu.

 

« 1 »
 • Lucjan_Biel
  31.03.2020 11:00
  Gdybym był profesorem doktorem wielkiej teologii, to w ogóle zapostulowałbym, w imię niewydobytej jeszcze logiki sakramentologii ogólnej i tego co się w głowie roi, aby pragnieniem szczerym i doskonałym, każdy mógł przyjąć pragnieniem święcenia kapłańskie i sam sobie udzielał wszystkich sakramentów.
  doceń 31
 • DariuszPawluk
  31.03.2020 11:31
  To już przesada , przecież można zabezpieczyć kapłana a ten sakrament często udzielany jest pojedynczym osobom, Bóg może zadziałać po za sakramentem ale jednak ten Tym sakramentem Bóg bardzo działa, a ludzie potrzebują znaków widzialnych gdyż nie jesteśmy aniołami mamy też ciała. Po wtóre czasami ten sakrament często udzielany jest osobom nieprzytomnym takie osoby nie zawsze są w stanie wzbudzić w sobie akt woli ale łaska boża w sakramencie i tak zadziała w znany Chrystusowi sposób.
  doceń 8
 • Bezimienny
  31.03.2020 13:18
  No cóż... Skoro wszystko można zastępować pragnieniem, to może czas przedyskutować, żeby w ten sposób mozna było dawać na tacę, co?
  doceń 19
 • YNKAO
  31.03.2020 22:38
  @Bezimienny, to zabrzmiało ukąśliwie. ZASZYDZIŁEŚ . Z darów Twoich dajemy Ci Panie. Nie mamy nic ,czego byśmy nie dostali - musimy to zrozumieć , przyjąć , włożyć w nasze serce. Pozdrawiam
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama