107,6 FM

Piontkowski: W okolicach Świąt Wielkanocnych decyzja dot. zamknięcia szkół

W okolicach Świąt Wielkanocnych, na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, premier i cały rząd podejmą decyzje dotyczące zamknięcia szkół oraz innych sfer życia publicznego - powiedział w środę minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

W ostatnich dniach z apelem do ministra edukacji o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych, czyli egzaminu ósmoklasisty i matur zwróciły się w ostatnich dniach Komitet Nauk Pedagogicznych PAN i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Odnosząc się do tych apeli szef MEN w środę w Polsat News powtórzył, że w kwestii dotyczącej szkół, jak i tego, co się obecnie dzieje w sferze życia publicznego, decydujący głos będzie miał minister zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny. "To na podstawie ich rekomendacji będziemy podejmowali dalsze decyzje" - powiedział Piontkowski.

Jednocześnie zapewnił, że "na pewno nie będzie to decyzja wydana z dnia na dzień, bo chociażby przygotowanie egzaminu wymaga kilku dni przygotowań logistycznych". Dopytywany, kiedy w takim razie decyzja zapadnie, powiedział, że na pewno to będzie około tygodnia, a może troszkę więcej przed egzaminami.

"Przypomnę, że zamknięcie tradycyjnego sposobu funkcjonowania szkół obowiązuje do 10 kwietnia, czyli tak na prawdę do Świąt Wielkanocnych. Zobaczymy, jak w tym czasie będą rozwijały się stany epidemiczne, i w okolicach Świąt Wielkanocnych na podstawie rekomendacji ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, pan premier i cały rząd podejmie decyzje odnośnie (...) szkół, ale i innych sfer życia publicznego" - podał minister edukacji.

W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Ustalona wcześniej przerwa w nauce z okazji Świąt Wielkanocnych ma potrwać od 9 do 14 kwietnia. Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość.

Egzamin ósmoklasisty ma być przeprowadzony od 21 do 23 kwietnia. Od poniedziałku Centralna Komisja Egzaminacyjna publikuje arkusze do próbnego egzaminu, by pomóc uczniom klas VIII przygotować się do niego. Od czwartku 2 kwietnia CKE ma na swoich stronach internetowych zamieszczać arkusze próbnych egzaminów maturalnych. Matury mają rozpocząć się 4 maja.

« 1 »
 • CSOG
  01.04.2020 12:43
  Włącznik do rozumu.
  Próbowaliście Państwo kiedyś szukać po omacku włącznika do światła? Metodą na tzw. „macanego”?
  Przydałoby się wiedzieć gdzie człowiek ma włącznik do włączania rozumu. Wyłącznika szukać nie trzeba, rozum najczęściej wyłącza się nam sam, a po omacku włącznik rozumu znaleźć nie jest łatwo.

  Ci biedni, zdezorientowani, zagubieni niedoinformowani rodzice i uczniowie. Cóż poczną kiedy władza tak niejasno, tak mgliście, bez konkretów wypowiada się co do egzaminów? Zginą niechybnie zginą! Nawet nie od korona wirusa co od stresu: Będą te egzaminy, czy nie będzie?”
  Zrobię najgłupszą rzecz jaką mogę teraz zrobić w nadziei, że dzieci nas nie czytają. Zadam rodzicielsko dziennikarskie pytanie: Panie ministrze będą egzaminy? Odpowiedź: Nie będzie!

  - Mamo minister mówi, że nie będzie egzaminów, … to po co ja się będę uczył jak nie będzie egzaminów?
  - Dla samej wiedzy synku, ucz się,
  - Nie chce mi się, przez wakacje i tak zapomnę to czego się teraz nauczę. Bez sensu się teraz uczyć.
  - To się nie ucz, tylko daj mi spokój!
  - Mamo! Nie mam co robić! Nudzi mi się.
  - To weź się za naukę!
  - Po co, jak nie będzie egzaminów, mamo to bez sensu. Mogę wyjść na dwór?
  - Nie siedź w domu bo zachorujesz!
  -A mogę pójść do kolegów?
  - Nie bo się zarazisz!
  - TO CO MAM ROBIĆ? :(
  - Wydoroślej. Weź się za naukę. Nawet jak nie będzie egzaminów się ucz. Ucz się dla zdobycia wiedzy synku …

  Żebyś nie był taki głupi jak twoi rodzice. I nie potrzebował włącznika do włączania po ciemku rozumu.
 • CSOG
  01.04.2020 14:55
  Drogi przyjacielu.
  Oczywiście, że wypisuję farmazony. Obywatel swoje prawa ma.I żadne prawa natury nie mają prawa nas stawiać przed wieloma faktami dokonanymi. A mimo to stawiają.
  Ja dla przykładu miałem plany pojechać w maju na Cypr. Władza nie ma prawa pozbawiać mnie prawa do wyjazdu na wymarzone wakacje. Napsioczę na władzę. Władza nie ma prawa pozbawiać mnie prawa do spotkania się ze znajomymi na grillu. Gdzie moje prawa i swobody obywatelskie, ja się pytam? Takiego bezprawia to ja dawno nie widziałem. Żeby mi ktoś dyktował o której mogę chodzić do sklepu a o której mi nie wolno, żeby mi nie pozwalał chodzić do kościoła. To narusza moje prawo do swobody wyznania! Ja się nie zgadzam! Ja protestuję! Ja napsioczę na taką władzę... bo ... bo to TA władza. Jakby była inna bym nie PISoczył.
  Drogi przyjacielu. Na całym świecie szaleje pandemia. Może zauważyłeś? Oczywiście że wypisuję farmazony.
  Chcesz cukierka?
 • jerka
  01.04.2020 15:57
  Szanowny TomaszuLL i wszyscy narzekający;
  doceń 0
 • jerka
  01.04.2020 16:00
  Spróbujcie się postawić przez chwilę w rolę rządzących i odpowiedzcie sobie na pytanie, co byście dzisiaj zrobili: odwołali, nie odwołali, przenieśli (na kiedy), jak nie wiecie co będzie za tydzień, dwa, miesiąc. Odwołacie - a wirus ucichnie i dostaniecie po łbie. Nie odwołacie, a wirus będzie szalał - dostaniecie po łbie. Przeniesiecie na za miesiąc, a wirus będzie szalał - dostaniecie po łbie, itede, itepe.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama