107,6 FM

Tomasz Rożek: Wszyscy robimy za mało testów

Na czym polegają testy na obecność SARS-CoV-2 i dlaczego nie robi się ich każdemu - zobacz najnowszy film Tomasza Rożka.

Wszyscy robimy za mało testów.
Nauka. To Lubię


Wokół testów wykrywających koronawirusa SARS-CoV-2 narosło wiele nieporozumień i mitów. W tym materiale je wyjaśniam i odpowiadam na pytanie, czy testujemy dużo, mało, czy akurat tyle, ile trzeba - zapowiada kierownik działu Nauka "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
 • morfeo
  06.04.2020 19:37
  Oglądając materiał przyszło mi do głowy pytanie (w sumie do pana dra Rożka, ale rzucę je ogólnie):
  Z czego wynika tak wysoki koszt przeprowadzenia jednego testu genetycznego? Co ten koszt generuje na tak wysokim poziomie? Zdaję sobie sprawę, że jest to żmudna, kilkugodzinna procedura (z drugiej strony pewnie też nie jest tak, że przez te kilka godzin ktoś musi nad tym stać - tylko jakąś część czasu te próbki spędzają w urządzeniach), ale czy w ostatecznym rozrachunku cena wynika jedynie z obliczonego na zysk krwiożerczego kapitalizmu na zasadzie "potrafimy robić testy to się obłowimy po trupach"? Wszyscy tracimy w dobie pandemii, masa ludzi i firm robi mnóstwo rzeczy za darmo albo po kosztach, szyjemy maseczki, drukujemy osłony na drukarkach 3d, generujemy masę usług towarzyszących i robimy to pro bono - czy zatem nie sposób jakoś tego czynnika "kapitalistycznego" wyeliminować z tej układanki? Nie mówię, że laboratoria mają pracować za darmo a ich pracownicy mają jeść powietrze - ale wtedy, kiedy cały świat zaciska pasa, postawa "100 zł za godzinę - bierz albo zdychaj" nieco boli...
 • Anonim (konto usunięte)
  06.04.2020 20:28
  Wczoraj w woj. pomorskim (ponad 2 mln mieszkańców) ponad 350 testów, dziś 184.
  (dane: http://www.wsse.gda.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/1143-dane-epidemiologiczne-dotyczace-zachorowan-na-covid-19-w-woj-pomorskim-stan-na-06-04-2020-r)

  Właściwie trudno to skomentować.
  doceń 3
 • Eugeniusz_Pomorze_
  06.04.2020 22:22
  Dobry tekst p. Redaktora Rożka. I dobre pytanie, wręcz bardzo dobre pytanie @Morfeo - pytanie o CENĘ testu na koronawirusa, a właściwie o ZASADNOŚĆ tej ceny. Mnie też półtora tygodnia temu zostało dane takie pytanie - dlaczego respirator musi kosztować ...100 tysięcy złotych?? Za taką kwotę można spokojnie kupić przecież nienajgorszy samochód...! Jakiś chłopak, całkiem niedawno wykonał przecież na drukarce 3D, zapewne mocno niedoskonały, ale jednak działający respirator za... 200 złotych! Szwagier zaś, z kolei podał przybliżoną cenę dobrego łóżka szpitalnego, stwierdził, że to koszt rzędu 60 tysięcy, czyli... znowuż samochód! - O co tutaj chodzi? Czy ceny przynajmniej na niektóre rzeczy z branży medycznej nie powinny być niższe? Czy naprawdę chodzi o to, że właśnie taki jest koszt produkcji, tychże przykładowych sprzętów medycznych? A może chodzi tu jednak o typową, a niemoralną, zwłaszcza w czasie pandemii(!) chęć dorobienia się dzięki monopolowi i patentom na pewne szczególne produkty niezbędne do... ratowania życia ludzkiego...??
  doceń 2
 • Eugeniusz_Pomorze_
  06.04.2020 23:06
  @TomaszLL, zacietrzewiony przeciwnik rządzącej obecnie Prawicy, znowu zasugerował, że ten zapewne "faszystowski" PiS robi oszczędności na testach wykrywających koronawirusa, na co przedstawił "żelazne" dowody, tylko, że zapomniał dodać, że w zalinkowanym przez niego raporcie jest adnotacja o tym, że tak wczoraj, jak i dzień wcześniej wykonano u nas na Pomorzu dokładnie tyle samo testów, ile dostarczono próbek! Ani mniej, ani więcej. Stawiam tezę, że po prostu w niedziele, zwyczajnie wszędzie pobiera się mniej próbek, niż w inne dni tygodnia, i tyle...
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama