107,6 FM

Premier: Do Polski przybywa ok. 80 ton towarów; to bezprecedensowy transport, który będziemy powielać

Do Polski przybywa ok. 80 ton towarów niezbędnych do walki z koronawirusem; to bezprecedensowy transport, który będziemy w najbliższych tygodniach powielać, będziemy ściągać jak najwięcej sprzętu - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Na warszawskim Lotnisku Chopina wylądował we wtorek rano największy transportowy samolot świata, który przywiózł z Chin do Polski ładunek z niezbędnymi środkami do walki z koronawirusem. Na pokładzie samolotu znajduje się m.in. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. Transport na zlecenie KPRM przygotowały spółki KGHM Polska Miedź i Lotos.

Premier na briefingu na warszawskim lotnisku podkreślił, że środki ochrony medycznej mają zabezpieczyć przede wszystkim polskich lekarzy i pracowników medycznych.

"Dzisiaj koncentrujemy się na tym, co jest najbardziej konieczne, najbardziej potrzebne na kilka najbliższych dni i najbliższych kilka tygodni. Mamy do czynienia z sytuacją dużych niedoborów sprzętu na całym świecie. O taki transport starało się kilka państw. To, że ten największy samolot transportowy świata mógł przylecieć do Polski, poprzedziły też długie godziny negocjacji, a wcześniej długie dni rozmów" - podkreślił M. Morawiecki.

Premier podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego rozmowy z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, które - jak ocenił - "udrożniły kanały komunikacji".

"Tutaj przybywa około 80 ton towarów, to bezprecedensowy transport, który będziemy w najbliższych tygodniach powielać, będziemy ściągać jak najwięcej sprzętu. Dodatkowo koncentrujemy się na produkcji krajowej. Chcemy działać dwutorowo - z jednej strony ściągać sprzęt z różnych części świata, dzisiaj głównie z kierunku chińskiego, ale też odbudować produkcję krajową. I to się już udaje w przypadku prostszego sprzętu, jak maski czy fartuchy" - podkreślił szef rządu.

« 1 »
 • KRM
  14.04.2020 12:08
  Ale przedstawienie!
  Do czego na lotnisku był potrzebny Pan Premier? Czy on się zna na rozładunku samolotów cargo? A może jego drugi zawód to load master albo wózkowy?
  Ten rząd nieustannie robi z nas idiotów. Wynajęli najdroższy możliwy transport (podobno 3 mln USD) za pieniądze państwowych spółek i teraz popisują się w TV tym jak to rzekomo dbają o obywateli. Przewiezienie tego samego ładunku (80 ton) dwoma mniejszymi samolotami kosztowałoby trzy razy mniej a zaoszczędzone 2 mln USD można było z pewnością wykorzystać lepiej niż na robienie sobie PR-u.
  Nie zawadzi wspomnieć, że wynająwszy ten najdroższy możliwy transport nie wykorzystali jego ładowności nawet w 1/3 bo maksymalna masa ładunku An-225 to 250 ton. Ten samolot służy zasadniczo do transportu wielkich (i ciężkich) konstrukcji, których nie można przetransportować w częściach. 7 mln maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych z całą pewnością można było podzielić na mniejsze części i przetransportować do Polski znacznie taniej - ale wtedy nie byłoby takiego efektownego przedstawienia na Okęciu.
  Tylko o to przedstawienie rządowi chodziło.
  Timeo Danaos et dona ferentes.
  doceń 10
 • ksiegowy
  14.04.2020 12:30
  PLL LOT dysponują flotą 15 sztuk B787 (Dreamliner-ów), w tym 7 sztukami B787-9. Każdy z tych samolotów może zabrać jako cargo ponad 40 ton towarów. Dlaczego takie loty nie są wykonywane przez LOT? Dla zdjęcia z premierem?

  Do tego kilka B787 stoi ostatnio regularnie na płycie lotniska nie robiąc dosłownie nic (bo duża część lotów nie odbywa się). Wystarczą 2-3 kursy B787 by przewozić podobne masy towarów… ktoś tutaj myśli? Polski podatnik ma dokładać znowu do LOT-u gdy ten nie potrafi przewieźć kilkudziesięciu ton towarów z Chin?
  doceń 11
 • wietrzyk11
  14.04.2020 13:15
  Dlaczego importujemy maseczki właśnie z Chin? Czy kraj, który dopiero powstaje po epidemii i sam musiał zapewnić miliony maseczek własnym obywatelom ma już gotowe kolejne miliony maseczek na eksport? Czy te maseczki są bezpieczne?
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama