107,6 FM

Szumowski: będziemy "luzowali" restrykcje, w czwartek - konkrety

Będziemy "luzowali" restrykcje dotyczące epidemii "małymi kroczkami", w czwartek przedstawimy konkrety - poinformował w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski był pytany w TVN24 o zapowiadane od 19 kwietnia odmrażanie gospodarki i łagodzenie restrykcji dotyczących epidemii. "Premier będzie komunikował cały plan, jak będzie to postępowało. To musi być zrobione w sposób etapowy. Musimy pomiędzy poszczególnymi etapami mieć możliwość oceny sytuacji, jak szybko czy jak wolno te etapy będą następowały. Musimy oceniać z punktu widzenia ilości chorych, bo będą wzrastały liczby zachorowań. Konkrety jutro będziemy państwu przedstawiali" - zapowiedział szef resortu zdrowia.

Dopytywany o szczegóły, odpowiedział, że w tym "poluzowaniu" będzie "trochę oddechu dla nas wszystkich". Jednocześnie zastrzegł, że Polska jest na wczesnym etapie epidemii.

"Z jednej strony mamy zagrożenie epidemiczne, z drugiej strony gospodarka ma wpływ również na zdrowie ludzi. Im gorzej się dzieje w gospodarce, tym większe ryzyko dla pacjentów również" - stwierdził Szumowski.

Na pytanie, czy boi się daty 19 kwietnia, kiedy to ma się rozpocząć łagodzenie obostrzeń związanych z epidemią, odparł, że na pewno nie będzie to gwałtowny krok.

"Będziemy te kroki rozkładali na drobne kroczki, takie, które również w pewnym reżimie sanitarnym musimy podejmować. Bo mamy też sytuację taką, że Polacy już bardzo długo będąc w izolacji nauczyli się, że to nie jest sytuacja jakaś niezrozumiała. Wiemy już, jak postępować i to wręcz wchodzi w nawyki. Mieliśmy czas trochę nauczyć się, jak żyć z epidemią, bo niestety będziemy z epidemią żyć co najmniej przez rok, półtora roku, może dłużej, dopóki nie będziemy mieli szczepionki" - zaznaczył minister.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w czwartek zostanie przedstawiony szczegółowy plan dotyczący najbliższego tygodnia i "zostaną zarysowane" propozycje rządu dotyczące kolejnych faz zmiany w obostrzeniach na najbliższych kilka tygodni. Mają one dotyczyć m.in. funkcjonowania zakładów fryzjerskich i kosmetycznych oraz sklepów w galeriach handlowych.

« 1 »
 • 27jezrdna
  16.04.2020 06:44
  Mam nadzieję, że w tym eksperymencie medycznym pod tytułem szczepionka na koronawirusa będzie uczestniczył tylko rząd. Skoro minister przez ponad rok będzie odmrażał gospodarkę to mam nadzieje że zachowa się honorowo i tak jak my przez rok nie pójdzie do fryzjera! O świńskiej grypie już nikt nie pamięta, a dużo osób które uwierzyło w szczepionkę przygotowaną i testowaną w takim trybie do dzisiaj ma problemy z narkolepsją. Nie tak trudno w internecie znaleźć filmy jak pewien filantrop zaangażowany w produkcje szczepionki na koronawirusa, publicznie ze smutną miną mówił, że ziemi zagraża przeludnienie i sposobem na to będą szczepionki. Ogromne środki zaangażowani na opracowanie skutecznej szczepionki na HIV. i co? Ponad 30 lat pracy oddanych sprawie naukowców i nic. Poszukajcie artykułów o programie miejskich szczepień na jesień ubiegłego roku we włoskim Bergamo - to może wyjaśni się co było tam katalizatorem tej pandemii. Przecież jakie jest realne zagrożenie „pandemią koronawirusa” rządzący pokazali przy obchodach 10 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.
  doceń 0
 • YNKAO
  16.04.2020 09:04
  Szanowny Panie Ministrze,we Włoszech osoby które były szczepione przeciwko grupie zmarły na koronawirusa. To ja pytam szczepionka przeciw życiu ? Kiedy już pan robił wyliczankę o rozwoju pandemii i co ? Normalna umieralność w takim okresie. Pokazać światu i mam wykres ubiegłego roku z teraźniejszym. Czy głównym przesłaniem pańskiej wypowiedzi jest sianie strachu - rzeczywiście on nas zabija i dobija chorych . Pozdrawiam trzeźwo myślących.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama