107,6 FM

Rz: Świat rezygnuje z Zooma

Kolejne kraje, firmy i instytucje za granicą zakazują stosowania kontrowersyjnej aplikacji do wideokonferencji - Zooma. Chodzi o względy bezpieczeństwa. Mimo to aplikacja króluje w polskich szkołach - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Problem z ochroną danych użytkowników, włamania na telekonferencje, emisja obscenicznych treści to - jak wskazuje gazeta - wierzchołek góry lodowej problemów, z którymi zmaga się dziś jedno z najbardziej popularnych rozwiązań do zdalnej pracy i nauki. "Nie bez powodu firma Zoom Video Communiactions (ZVC) jest pod ostrzałem" - ocenia "Rz".

Gazeta informuje, że Ministerstwo Edukacji Narodowej nie zamierza jednak ani zakazywać, ani rekomendować szkołom wycofania się z tej aplikacji.

Przypomina, że popyt na aplikację Zoom wystrzelił wraz z pandemią koronawirusa. Na narzędzie do prowadzenia wideokonferencji, również dostępne bezpłatnie, rzuciły się firmy, które chciały mieć kontakt z pracownikami, a także szkoły, w celu prowadzenia zdalnej nauki.

Notowany na nowojorskiej giełdzie producent zwiększył swoją wartość w ledwie trzy miesiące br. o ponad 100 proc. Jeszcze w grudniu kapitalizacja ZVC sięgała 15 mld dol., a z platformy korzystało 10 mln klientów. Dziś wycena to już ok. 35 mld dol., a liczba użytkowników - ponad 200 mln.

"Rz" podnosi, że firma nie była jednak przygotowana na taki boom: bezpieczeństwo aplikacji okazało się kompletną porażką. Mnożą się mniej lub bardziej poważne incydenty (smaczku dodaje fakt, iż ruch sieciowy konferencji Zoom przechodzi przez Chiny). W konsekwencji - jak zauważa gazeta - równie szybko użytkownicy zaczynają rezygnować z tego narzędzia.

« 1 »
 • Anonim (konto usunięte)
  16.04.2020 08:43
  Są narzędzia profesjonalne, bezpieczne do prowadzenia wirtualnych spotkań. Ale po pierwsze przeważnie kosztują (choć wersje EDU są darmowe), a po drugie wymagają umiejętności tz. cyfrowych których nasze społeczeństwo nie ma.
  A nie ma, bo szkoły tego nie uczą.
 • Manveru
  16.04.2020 09:19
  Kilka lat temu bardzo ceniłem "Rzepę" za profesjonalnie przygotowane, rzetelne artykuły. Niestety od czasu zmiany właściciela poziom tego źródła sukcesywnie się obniża. Przytaczane tu doniesienia brzmią niestety w dużej mierze na sianie FUDu (dla nie zaznajomionych z "internet-spikiem", skrót oznacza Fear, Uncertainty and Doubt, czyli Strach, Niepewność i Zwiątpienie).Osobom zainteresowanym rzeczywistym poziomeme bezpieczeństwa Zooma polecam artykuł przygotowany przez profesjonalistów z dziedziny bezpieczeństwa systemów informacyjnych: https://niebezpiecznik.pl/post/czy-zoom-jest-bezpieczny-czy-nie.
  doceń 5
 • gorolaz
  17.04.2020 22:30
  I bardzo dobrze. Ja też preferuje obiektywy stałoogniskowe, mimo, że są dużo cięższe. Zoom są zawsze gorszej jakości.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama