107,6 FM

Abp Gądecki: Pandemia nie może nas oderwać od Mszy św.

Nie wyobrażamy sobie, aby «nowa normalność» miała oznaczać trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa we Mszy św. i w innych obrzędach religijnych – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odniósł się w ten sposób do prognozy zaprezentowanej przez ministra zdrowia, iż epidemia może potrwać w Polsce jeszcze dwa lata.

Na zakończenie modlitwy różańcowej w intencji ustania pandemii, transmitowanej codziennie w mediach społecznościowych z prywatnej kaplicy metropolity poznańskiego, abp Gądecki zauważył, że dyspensa od obowiązku „chodzenia do kościoła w niedziele i święta” nie oznacza „zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii”.

„Dyspensa nie oznacza wakacji od Pana Boga. Warto łączyć się w tym czasie z celebracjami, które są transmitowane przez Internet lub telewizję, można oglądać i modlić się, ale nie tak, jak się ogląda filmy czy słucha słuchowiska, lecz łączyć się duchowo z tym, co w kościele się dzieje” – powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu nawiązał też do słów papieża Franciszka, który ubolewał, iż epidemia zmusiła nas do życia poprzez media, a zażyłość z Chrystusem bez wspólnoty, bez sakramentów, bez Kościoła, bez ludu jest niebezpieczna, może stać się zażyłością gnostyczną, relacją oderwaną od ludu Bożego.

« 1 »
 • lukasingod
  18.04.2020 11:04
  Uważam, że jest to teraz odpowiedni czas aby przewartościować postrzeganie i pragnienie Boga Ojca. Warto przemyśleć te słowa: Jezus mu odpowiedział: "Każdy, kto Mnie miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go. Przyjdziemy do niego i będziemy u niego mieszkać [PAU, J 14:23]. Kto zna moje przykazania i postępuje według nich, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, doświadczy miłości mego Ojca i Ja także go umiłuję i mu się objawię" [PAU, J 14:21]. Jak czytamy, Bóg i Pan nasz będą przebywali w nas, przez to, że z Nim chodzimy i naśladujemy, to jest podstawa aby Go poznawać i genialne w tym jest to, że do tego nie potrzeba Mszy, ani Nabożeństw lecz codzienna osobista relacja. Nie przekreślam spotkań grupowych, gdyż jak Pan powiedział, gdzie dwaj lub trzej tam jestem pośród nich, ale aby mu się podobać to potrzeba osobistej więzi, a w tym nam pomoże i poświadczy Boży Duch. Podejdźmy z odwagą do Ojca przez Jezusa Chrystusa i niech płyną do Niego słowa wprost z naszego serca, a także posilajmy się Pismem Świętym. Chwała na wieki Wszechmocnemu Bogu Ojcu i Panu Jezusowi Chrystusowi Zbawicielowi. Amen.
 • morfeo
  18.04.2020 11:06
  Ksiądz Arcybiskup mówi, że «Dyspensa od obowiązku „chodzenia do kościoła w niedziele i święta” nie oznacza „zwolnienia z obowiązku uczestniczenia w Eucharystii”»...

  Z tym, że dokładnie to oznacza. Żadna udzielona w ostatnich tygodniach dyspensa nie zawierała klauzuli zobowiązującej do uczestnictwa "medialnego". Wie o tym sam Arcybiskup, mówiąc w kolejnym zdaniu, że "warto łączyć się w tym czasie z celebracjami [medialnymi]". "Warto", a nie "należy".
  W trudnych czasach oficjalne wypowiedzi powinny być precyzyjne. Taką wypowiedzią ksiądz Arcybiskup (zapewne nieświadomie) może nakładać na ludzi poczucie grzechu zaniedbania tam, gdzie go wcale nie popełnili.
  doceń 23
 • spe
  18.04.2020 20:32
  "Uderzę pasterza, a rozproszą się owce stada"...
  doceń 8
 • magdale
  18.04.2020 21:36
  Bardzo Dziękuję Arcybiskupowi Stanisławowi za ten głos, nabieram otuchy, że dołączą pozostali i nie trzeba będzie żebrać o sakramenty.
  doceń 7
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama