107,6 FM

Kard. Nycz: Wchodzimy do polskiej owczarni przez bramę uczciwości, troski o człowieka i dobro wspólne

W bazylice archikatedralnej w Warszawie modlono się w intencji Polski i Polaków, także tych mieszkających za granicą.

W bazylice archikatedralnej w Warszawie kard. Kazimierz Nycz odprawił Mszę św. w intencji Polski i Polaków, z okazji przypadającej  229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy ołtarzu towarzyszyli mu: biskup polowy WP Józef Guzdek oraz bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jak co roku 3 maja na Eucharystii w bazylice na Starym Mieście obecni byli: prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, parlamentu, środowiska samorządowców, harcerzy.

W homilii, nawiązując do obchodzonej  dzisiaj w Kościele Niedzieli Dobrego Pasterza, kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że Jezus jest jak dobry pasterz, który swoje owce zna, karmi je, troszczy się o nie i prowadzi je tam, gdzie mogą żyć w obfitości.

- Dzisiejsze czytania przypominają nam o tym, że Jezus jest też bramą swojej owczarni i kto chce do niej wejść, ten wchodzi przez Niego. Każdy, kto nie wchodzi przez bramę - mówi Jezus - jest złodziejem i rozbójnikiem. To są bardzo mocne słowa, które Jezus powiedział, kiedy mówił o swoim Kościele - podkreślił metropolita warszawski, wskazując, że na progu bramy jest chrzest, włączający do wspólnoty wierzących, do owczarni Jezusa.

W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.   W uroczystej Eucharystii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.
Archiwum TVP

- Wchodzimy do naszej polskiej owczarni przez bramę uczciwości, troski o człowieka i dobro wspólne, przez bramę służby, poszanowania praw człowieka. Wchodzimy przez tę bramę tak, jak mówi dziś Jezus, a nie wdzieramy się inną drogą - podkreślił kard. Nycz. - Dźwigamy dzisiaj odpowiedzialność za ojczyznę i za fundamenty, na których ona jest zbudowana. Jesteśmy ludźmi wiary, dlatego powinniśmy wiedzieć, że nie wszystko w życiu zależy od człowieka i od jego geniuszu. Ostatnie tygodnie uczą nas o tym w sposób niezbity. Wierzymy w Boga, w Jego opatrznościowe czuwanie nad każdym człowiekiem, ludzkością, światem - dodał.

Kardynał zaznaczył, że każdy jest powołany do wejścia do owczarni Jezusa, ale też do tego, żeby być w niej pasterzem dla innych.

- Nie tylko kapłani, ale także chrześcijańscy rodzice uczestniczą w pasterskiej misji Kościoła, gdy troszczą się o owczarnię domowego Kościoła. Wszyscy, którym powierzono wychowanie młodego człowieka, nauczyciele, wychowawcy, przynależą do misji pasterskiej Jezusa. Należą do niej również powołani do troski o dobro wspólne ojczyzny, państwa. To wielka godność dla katolika, który także z tych motywów realizuje swoje życie, angażując się w działalność społeczną, polityczną, na poziomie państwowym czy lokalnym - mówił kard. Kazimierz Nycz.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy