107,6 FM

Abp Skworc zezwala na spowiedź pod szczególnymi warunkami

Metropolita katowicki wydał zarządzenie ws. sprawowania Sakramentu Pokuty i Pojednania. W dokumencie zaleca spowiedź świętą poza konfesjonałem lub w tradycyjnych konfesjonałach z zachowaniem szczególnej ostrożności. Dokument nawiązuje do p. 4. zarządzenia z dnia 4 maja br.

Abp Skworc w przesłanym komunikacie przypomina o obowiązku korzystania w okresie wielkanocnym z Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz pełnym uczestnictwie we Mszy świętej z przyjęciem Komunii św. Jest na to czas do Niedzieli Najświętszej Trójcy (7 czerwca).

 - Jest to wymóg przykazania kościelnego. Można go wypełnić, uczestnicząc we Mszy św. również w dni powszednie, do czego usilnie zachęcam wiernych - pisze metropolita.

Hierarcha zaleca powrót do praktyki dyżuru spowiedników w wyznaczonych i ogłoszonych wiernym godzinach, przede wszystkim przed każdą Mszą świętą, ale także dodatkowo w soboty oraz w innych terminach, stosownie do miejscowych tradycji i potrzeb.

Pisze, że spowiedź może odbywać się poza konfesjonałem - co jest zalecane - ale muszą to być przystosowane pomieszczenia, odpowiednio dezynfekowane i często wietrzone. Księża sakramentu pokuty mogą udzielać też w tradycyjnych konfesjonałach – z zachowaniem szczególnej ostrożności i wszystkich obowiązujących norm sanitarnych.

Za przestrzeganie w/w zasad odpowiedzialność ponosi proboszcz/administrator parafii, a bezpośrednio spowiednik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama