107,6 FM

Abp Skworc dziękuje za pomoc powodzianom, kobiety zaprasza na wirtualną pielgrzymkę do Piekar Śląskich

Metropolita katowicki w komunikacie informuje wiernych archidiecezji o kwocie zebranej na powodzian z Podkarpacia. Jest to suma ponad 650 tys. zł. Abp Wiktor Skworc zachęca też cały żeński świat i rodziny do modlitewnej jedności przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej za pośrednictwem mediów.

Metropolita przypomniał, że w związku z zaistniałą sytuacją powodziową na Podkarpaciu, zwrócił się do diecezjan z prośbą o duchowe i materialne wsparcie tych, których domy i gospodarstwa rolne ucierpiały najbardziej. Dlatego w niedzielę 5 lipca przed kościołami archidiecezji katowickiej przeprowadzono zbiórkę na ten cel. W sumie na powodzian z Podkarpacia w archidiecezji katowickiej zebrano kwotę 656 240 zł. Pieniądze te po połowie zasiliły konta Caritas archidiecezji przemyskiej i diecezji rzeszowskiej, udzielających pomocy tamtejszym poszkodowanym.

- Chciałbym serdecznie podziękować Wam za każdy złożony dar materialny, będący konkretnym gestem solidarności i miłości bliźniego. Z serca płynące „Bóg zapłać” za zrozumienie i szczególną mobilizację - pisze do diecezjan abp Skworc. - W przypadku poszkodowanych przez wodę zawsze niezbędna jest błyskawiczna i konkretna interwencja, która tym razem także dzięki Waszej hojności mogła się urzeczywistnić - dodaje.

Hierarcha, ponadto,  komunikacie przypomina, że za dwa tygodnie przedstawicielki kobiet i dziewcząt spotkają się w piekarskiej bazylice, aby oddać cześć Maryi, Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Niestety - jak pisze - obecna sytuacja epidemiczna nadal nie pozwala nam przeżyć pielgrzymki w tradycyjnym kształcie, w plenerze na piekarskim wzgórzu. Z tego powodu arcybiskup zaprasza cały żeński świat i rodziny do modlitewnej jedności przed wizerunkiem Matki Bożej Piekarskiej za pośrednictwem mediów.

Modlitwa w Piekarach Śląskich rozpocznie się w niedzielę 16 sierpnia o godz. 10. W programie będzie m. in. przesłanie społeczne metropolity katowickiego,  Msza święta pod przewodnictwem abp Jana Romeo Pawłowskiego, pracownika Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, który także wygłosi homilię.

- Bożej Opatrzności powierzymy wszystkie nasze osobiste intencje oraz osoby zmagające się z obecną sytuacją w kraju i na świecie, szczególnie zaś chorych, ich najbliższych oraz służby medyczno-sanitarne. Maryję, czczoną w Piekarach Śl. jako Lekarkę z pokorą będziemy prosić o dar zdrowia i pomyślności - pisze abp Skworc zachęcając do wspólnej modlitwy za pomocą mediów.

Uroczystość będą transmitowały m. in.: drogą satelitarną Telewizja Polonia, łącznością naziemną TVP Katowice, a także Radio eM i PR Katowice. W ramach bezpośredniego przygotowania do tej uroczystości od czwartku 13 sierpnia będzie możliwość przeżycia triduum modlitewnego za pośrednictwem łącza internetowego z Piekarskiej Bazyliki codziennie od godz. 18. W programie triduum m. in. Msza św., konferencja maryjna, różaniec św., litania do Matki Bożej Piekarskiej oraz Apel Jasnogórski. Link dostępny jest na stronie internetowej Sanktuarium.

W słowie skierowanym do diecezjan, hierarcha przypomina, że "w tym roku w sposób szczególny jako społeczeństwo musimy stawiać czoła wielu wyzwaniom i trudnościom". - Świadomość, że w problemach nie jesteśmy sami i, że możemy wspomagać siebie nawzajem, napawa nadzieją na przyszłość. Niech słowa samego Chrystusa, że „wszystko cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40), będą dla nas wszystkich najlepszą nagrodą i podziękowaniem - podkreśla abp Skworc.  

Hierarcha wobec wciąż aktualnego zagrożenia epidemicznego w naszym kraju zaapelował po raz kolejny  o odpowiedzialne przestrzeganie obowiązujących przepisów sanitarnych, szczególnie o zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych. Jednocześnie zapewnił diecezjan o pamięci w modlitwie, udzielając pasterskiego błogosławieństwa na czas trwających urlopów i wypoczynku.

Komunikat metropolity katowickiego zostanie odczytany w najbliższą niedzielę tj. 2 sierpnia br. we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej.
 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy