107,6 FM

Wiceprowincjał salwatorianów mianowany biskupem w Australii

Ks. Karol Kulczycki SDS, wiceprowincjał Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela w Krakowie, został mianowany biskupem diecezji Port Pirie w Australii.

Decyzję Ojca Świętego ogłosiła 1 sierpnia Nuncjatura Apostolska w Polsce.

"Przyjmujemy decyzję Ojca Świętego z wdzięcznością i radością, chociaż Zgromadzenie, a zwłaszcza nasza prowincja, odczuwać będzie niewątpliwie brak jego osoby" - napisał prowincjał ks. Józef Figiel SDS w komunikacie cytowanym na stronie zgromadzenia.

"Cieszymy się, że Diecezja Port Pirie otrzymuje nowego Pasterza, który przez wiele lat swej dotychczasowej posługi dał się poznać jako kapłan i Salwatorianin gorliwie służący Kościołowi i Zgromadzeniu w Polsce i poza jej granicami. Polecamy Biskupa Nominata w naszych modlitwach, życząc mu obfitości łask Bożych w nowych zadaniach, które stawia przed nim Bóg!" - zapewnił prowincjał.

Karol Kulczycki urodził się 19 października 1966 r. w Górze na Dolnym Śląsku. Jest absolwentem technikum samochodowego w Głogowie. W 1987 r. wstąpił do Towarzystwa Boskiego Zbawiciela. W Bagnie koło Wrocławia odbył najpierw nowicjat, a później rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne.

28 maja 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Franciszka Macharskiego w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini. W latach 1994-1997 był związany z Salwatoriańskim Ośrodkiem Powołań - najpierw jako referent, a później jako dyrektor.

W 1997 r. rozpoczął pracę duszpasterską w Australii. Był wikariuszem w parafii Esperance (Zachodnia Australia) i w Willetton (Perth). W 2001 r. został proboszczem parafii Merredin (Zachodnia Australia) i kapelanem Chisholm College w Bedford (Perth). W latach 2005-2009 był proboszczem parafii Greenmount (Perth).

W latach 2010-2018 był superiorem Regionu Australijskiego Salwatorianów, a także kapelanem Prendiville College w Ocean Reef (Perth) i wikariuszem parafii Ocean Reef. W latach 2011-2017 pracował również w zarządzie komisji archidiecezjalnej "Catholic Outreach" w Perth, a w latach 2013-2018 był członkiem salwatoriańskiej międzynarodowej komisji ds. powołań.

Od 2018 r. jest członkiem salwatoriańskiej międzynarodowej komisji ds. komunikacji.

W 2018 r. ks. Karol Kulczycki został wybrany wikariuszem prowincjalnym Polskiej Prowincji Salwatorianów i po ponad 20 latach posługi w Australii wrócił wówczas do Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama