107,6 FM

Region. Rybnik i Ruda Śl. od soboty z nowymi rygorami

W naszym regionie do grupy powiatów z zaostrzonymi regulacjami (czerwonym i żółtym poziomem) trafiły także: powiaty pszczyński i wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój i Żory.

Zakaz funkcjonowania siłowni, kin, sanatoriów oraz ograniczenie liczby osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe - to regulacje, jakie od soboty będą obowiązywać w powiatach oznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia jako czerwone. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej. Na Śląsku mowa o powiatach: pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Nieco złagodzone regulacje dotyczą powiatów "żółtych". Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

W województwie śląskim "żółte" zasady dotyczą: Jastrzębia-Zdroju, Żor oraz powiatu cieszyńskiego.

Zmiany zasad wprowadzane w powyższych powiatach nie dotyczą funkcjonowania m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych, handlu, transportu lotniczego czy też organizacji zgromadzeń.

Ministerstwo Zdrowia argumentuje wprowadzenie zmian, szybką reakcją na przyrost zachorowań. W opinii ministra Łukasza Szumowskiego w przeważającej części kraju stan pandemii (określony w skali kolorystycznej) to zielony, jednak trzeba otrząsnąć się z beztroski. - To dotyczy całej Polski, bo naprawdę, jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony rozprzestrzenił się na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny - nosić maskę w sklepach i w komunikacji miejskiej. Niech to wejdzie w nasz nawyk, dopóki nie będzie leków i szczepionki - zaapelował.

W całym kraju kolor czerwony i żółty zagrożenia wprowadzono w 19 powiatach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama