107,6 FM

Szef MSZ Białorusi spotkał się z dyplomatami UE

Spotkanie ministra spraw zagranicznych Uładzimira Makieja z dyplomatami z krajów UE odbyło się w czwartek w Mińsku. Dyplomaci UE wezwali do zaprzestania przemocy i poszukiwania pokojowego rozwiązania poprzez dialog - poinformowało w komunikacie przedstawicielstwo UE.

"UE niejednokrotnie apelowała do władz Białorusi o poszukiwanie adekwatnych rozwiązań poprzez zaprzestanie przemocy i prawdziwy, szeroki dialog narodowy" - przekazało przedstawicielstwo UE na Białorusi.

Dyplomaci UE podkreślili, że tylko "pokojowy i demokratyczny proces w warunkach niezależności i wolności mediów oraz silnego społeczeństwa obywatelskiego pozwoli znaleźć trwałe rozwiązania".

Tematem około dwugodzinnego spotkania ministra z dyplomatami państw UE była sytuacja na Białorusi i relacje Mińska z Unią Europejską. Rozmowy odbyły się bez udziału prasy. Portal TUT.by poinformował, że spotkanie zainicjowało białoruskie MSZ, jednak wcześniej dyplomaci europejscy prosili o zorganizowanie spotkania z szefem dyplomacji Uładzimirem Makiejem. Potwierdza to komunikat unijnej placówki dyplomatycznej.

Jak podano w nim, szefowie misji dyplomatycznych wyrazili swój podziw dla "odwagi, z jaką obywatele Białorusi wyszli na ulice na znak protestu przeciwko sfałszowaniu wyborów i by obronić swoje prawo do wolności i demokratycznej reprezentacji".

Dyplomaci wskazali na niedopuszczalność represji wobec członków Rady Koordynacyjnej. Powtórzyli również swoją prośbę o możliwość odwiedzenia aresztów oraz dostępu do obywateli Białorusi, którzy zdaniem UE byli aresztowani z powodów politycznych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy